Dok se Evropa trese pod inflacijom i podivljalim cijenama, Švajcarci uživaju

Podijeli

I dok se gotovo cijela Evropa trese pod inflacijom i podivljalim cijenama struje, hljeba ili povrća, Švajcarci uživaju.

Iako se stopa inflacije ondje ponešto drukčije računa, u junu je bila ispod 3,2%, dok je u eurozoni bila 8,6%.

Dio razloga je jak kurs franka u odnosu na euro i dok je tako, “uvezena dobra našim su potrošačima jeftinija”, kažu s ciriškog Univerziteta ETH, piše Poslovni dnevnik.

No, taj efekt objašnjava najviše jedan postotak razlike. U kriznim vremenima, kad cijene u svijetu divljaju, Švajcarci profitiraju od visokih uvoznih carina na hranu i poljoprivredne proizvode te od kontrolisanih cijena nafte i gasa.

U SAD-u i Evropi cijene hrane u prosjeku su rasle 10%. U Švajcarskoj miruju.

“Razlog tome su protekcionističke mjere koje cijenu hrane u Švajcarskoj čine imunom na svjetska događanja”, kaže Maxime Botteron, analitičar banke Credit Suisse.

Zahvaljujući njima domaći proizvođači žitarica, voća i povrća zaštićeni su od strane konkurencije. U vremenima bez krize, doduše, Švajcarci plaćaju visoku cijenu takve politike stabilnosti jer u normalnim okolnostima ono što u susjednoj zemlji košta 10 eura – u Švajcarskoj košta 18 eura!

Švajcarce dodatno imunima čini gotovo potpuna nezavisnost od ruskih energenata jer država potrebu za strujom skoro sasvim pokriva vodom i atomskom energijom. Potreba za uvozom postojim samo zimi i tada se evropske cijene mogu odraziti, ali ni to potrošači neće osjetiti jer se cijena struje ionako određuje na godišnjem nivou.

Uza sve to, potrošačka korpa Švajcaraca značajno se razlikuje od one u Njemačkoj ili SAD-u gdje, na primjer, nafta, gas i struja čine 10% kućnog budžeta. U Švajcarskoj samo 5%. Isto je i sa hranom koja čini 11,5% potrošačke korpe prosječnog Švajcarca (u eurozoni 15%).

“Što je društvo bogatije, to na hranu manje troši”, kažu ekonomisti.