Bar – Boljare – Beograd – Budimpešta: Koliko je realan auto-put od mora do Centralne Evrope?
Kompletiranje autoputa Bar-Boljare u aktuelnoj geopolitičkoj situaciji dodatno dobija na važnosti, poručio je ministar finansija Aleksandar Damjanović tokom nedavnog sastanka sa predstavnicima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Ocijenio je da bi prostor od Budimpešte prema Beogradu i Baru, mogao da preraste u značajan infrastrukturno-energetski koridor, uslovno nazvan Tri B (Bar – Beograd – Budipmešta), budući da je evidentno interesovanje država za ovakvu inicijativu. S obzirom da bi ruta prolazila kroz sada već poznate Boljare, 3B bi moglo da se preimenuje u 4B.
Damjanović se, kako je saopšteno iz Ministarstva finansija, sastao sa Šarlotom Ruhe, direktoricom Evropske banke za obnovu i razvoj za Centralnu i Jugoistočnu Evropu, Mateom Kolanđelijem, regionalnim direktorom EBRD-a za Zapadni Balkan i Remonom Zakariom, šefom kancelarije EBRD-a u Crnoj Gori.
Izgradnja i održivo finansiranje infrastrukturnih projekata jedan je od prioriteta Vlade Crne Gore, poruka je sa ovog sastanka. Tokom sastanka najviše je razgovarano o dosadašnjim zajedničkim aktivnostima, kao i mogućnostima za pokretanje novih inicijativa i projekata.
Poseban fokus bio je na potencijalnim projektima u infrastrukturi, naročito saobraćaju i energetici, odnosno njihovom finansijskom aspektu.
“Govoreći o finansiranju krucijalnih projekata, ministar je kazao da kompletiranje autoputa Bar-Boljare, u aktuelnoj geopolitičkoj situaciji, dodatno dobija na važnosti. On je ocijeniio da bi prostor od Budimpešte, prema Beogradu ka Baru, mogao da preraste u značajan infrastrukturno-energetski koridor, uslovno nazvan Tri B (Bar – Beograd – Budipmešta), budući da je evidentno interesovanje država za ovakvu inicijativu”, navodi se u saopštenju.
Damjanović je istakao da je posebno važan i projekat rekonstrukcije željezničke pruge Bar – Beograd, o čijem značaju se, informisao je ministar, govorilo i u nedavnoj posjeti delegacije Vlade Beograde.
“Ukazao da je za to potvrđena namjera Vlade Srbije, da učešćem u rekonstrukciji pruge koja nije obnavljana 50 godina, doprinese boljoj valorizaciji visokog strateškog i razvojnog interesa koji ova putna mreža ima za obje zemlje, a koji istovremeno pruža dodatne mogućnosti i za bolju valorizaciju potencijala Luke Bar”, saopšteno je.
Ruhe dijeli ministrovo uvjerenje po pitanju prioriteta projekata od javnog interesa, dajući pozitivnu ocjenu opredjeljenju Ministarstva finansija i Vlade Crne Gore da se u obezbjeđivanju sredstava za ovako bitne projekte oslanja na kredibilne i javne međunarodne institucije, za koje ocjenjuje da pružaju najviše garancije i sigurnosti.
Izrazila je punu spremnost EBRD-a da podrži Crnu Goru u sprovođenju projekata koje Vlada ima u prioritetnoj agendi razvoja.
Sagovornici su se osvrnuli i na interesovanje koje postoji kada je u pitanju dodjela koncesija za Aerodrome Crne Gore, uz ocjenu da je potrebno ubrzati aktivnosti u pravcu donošenja odluke bez prejudiciranja kakva će biti.
“Partnerstvo Vlade Crne Gore i EBRD-a karakterišu brojni uspješno realizovani projekti i teme od zajedničkog interesa, te je zaključeno da je buduće projekte korisno sagledavati i kroz novu geopolitičku prizmu i aktuelne teškoće sa kojima se posljedično suočavaju snažne svjetske ekonomije pa i crnogorska ekonomija u razvoju”, zaključuje se u saopštenju.
Foto: Wilhelm Gunkel on Unsplash