airport, aerodrom, travel, putovanje, turisti, čekanje, waiting

Direktor Ryanaira napao evropske aerodrome: “Imali su jedan posao”

Podijeli

Direktor Ryanaira kritikovao je evropske aerodrome jer ne zapošljavaju dovoljno osoblja koje bi zadovoljilo porast broja putnika, rekavši da su “imaju jedan posao za obaviti”.

Neil Sorahan, glavni finansijski direktor, rekao je da se “razne vlade” i aerodromi moraju smatrati odgovornima za “neprimjereno popunjavanje osoblja”, jer su rasporede letenja imali mjesecima unaprijed, rekao je on za BBC.

Njegovi komentari dolaze u trenutku kada je nedostatak osoblja na aerodromima doveo do velikih poremećaja i otkazivanja velikog broja letova posljednjih mjeseci.

Sorahan, koji je rekao da Ryanair ima “fenomenalno ljeto” jer je ostvario dobit od 170 miliona eura u drugom kvartalu (tri mjeseca do kraja juna), rekao je za BBC-jev program Today da je najveći problem s kojim se kompanija suočila bio “prekid kontrole vazdušnog saobraćaja širom Evrope”.

“Morate pozvati ANSP [provadjere usluga u avio-prevozu] i razne vlade na odgovornost u vezi s nedovoljnim brojem osoblja za to”, rekao je.

“Kao i sami aerodromi, imali su jedan posao za obaviti, a to je da osiguraju da imaju dovoljno menadžera i osoblja zaduženog za bezbjednost. Imali su naše rasporede mjesecima unaprijed i vremena da se pripreme za nalet gostiju”, dodao je.

On je kazoa da je kompanija uspjela da unaprijed popuni 73 dodatna aviona i “dužnost je aerodroma da bolje planiraju sljedeće godine.”

Nalet nakon pandemijske pauze

Nakon otpuštanja hiljada radnih mjesta tokom pandemije, turistička industrija se bori s regrutovanjem, obukom i sigurnosnom provjerom novog osoblja dovoljno brzo da održi korak s ponovnom potražnjom.

Avionske kompanije su, s jedne strane, okrivljene da primaju više rezervacija nego što objektivno mogu opslužiti, dok se aerodromi kritikuju jer nijesu u mogućnosti da podnesu više letova nego prethodne dvije godine.

U međuvremenu, čelnici avionske industrije tvrde da su vlade mogle učiniti više kako bi podržale sektor putovanja tokom pandemije.

Industriji je takođe prijetio štrajk, a mnogi zaposleni zahtijevaju povećanje plata kako bi se nosili s rastućim troškovima života.

Ryanair se suočio sa sukobima sa sindikatima nakon što je smanjio plate tokom pandemije, ali je rekao da je produžio ugovore s više od 80% svojih pilota i oko 70% kabinskog osoblja.

“Nadamo se da ćemo zaključiti sporazume s preostalim, manjim brojem u bliskoj budućnosti”, rekla je grupa.

Sorahan je rekao da je svaki štrajk koji se dogodio imao “minimalni uticaj” na usluge, odnosno putnike.

Investitor