Amerikanci ne žele da rade za manje od 73.000 dolara godišnje
Prag najniže plate koju bi Amerikanci prihvatili za novi posao porastao je 5,7 odsto u odnosu na prošlu godinu, na 72.873 dolara godišnje u julu, pokazalo je najnovije istraživanje tržišta rada Federalnih rezervi Njujorka. To ukazuje na to da rast cijena i te kako mijenja budžete radnika.
Najniži nivo plate za koju bi prihvatili posao od početka pandemije najviše je porastao među muškarcima i mladim radnicima, prema istraživanju koje njujorški Fed sprovodi triput godišnje. Ukupan iznos neznatno je u martu pao na 73.283 dolara, pokazalo je istraživanje.
Inflacija koja je na gotovo najvišem nivou u posljednje četiri decenije smanjila je kupovnu moć američkih radnika, a većina njih tokom prošle godine doživjela je pad realnih primanja. Iako je broj otvorenih radnih mjesta pao s rekordnih nivoa, u junu je i dalje bilo 10,7 miliona otvorenih radnih mjesta, što je radnicima omogućilo određenu pregovaračku moć. Čak su 22 savezne države izvijestile kako su im stope nezaposlenosti pale ispod tri odsto, što pokazuje koliko se zapravo smanjuje izbor na tržištu rada.
Plata koju bi Amerikanci s nižom stručnom spremom prihvatili, kao i oni mlađi od 45 godina, porasla je za više od 23 odsto od marta 2020. kada je počela pandemija, pokazalo je istraživanje njujorškog Feda.
Najnovije istraživanje pokazalo je i sve veću podelu prema polu. Za muškarce je plata na koju bi pristali porasla na 86.259 dolara, dok se kod žena smanjila na 59.543 dolara.
Takođe, istraživanje je pokazalo veliku aktivnost u traženju posla, 21,1 odsto ispitanika primilo je barem jednu poslovnu ponudu u posljednja četiri mjeseca, što je 18,7 odsto više u odnosu na prošlu godinu.
Istraživanje je pokazalo i da radni vijek američkog radnika postaje sve kraći. Očekivana vjerovatnoća da će raditi poslije 62. godine pala je za 48,8 odsto sa 50,1 odsto godinu ranije, tako nastavljajući silaznu tendenciju koju je započeo 2020. godine.
Bloomberg Adria