Dolazak Rusa podigao cijene nekretnina u Beogradu i do 50 odsto

Podijeli

Od početka rata u Ukrajini mnogi Rusi i Ukrajinci su svoje životno ili poslovno utočište našli u Srbiji. Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji je od 24. februara do 1. avgusta prijavljeno oko 1.700 ruskih i ukrajinskih firmi i preduzetnika, piše Bloomberg Adria.

Srbija je, kako piše ovaj portal, jedna od rijetkih evropskih zemalja koja nije uvela sankcije Rusiji, te su mnogi Rusi odlučili da svoje biznise prebace upravo tu. Njihov dolazak uticao je i na rast cijena nekretnina, naročito u Beogradu, gde su cijene stanova za izdavanje u strogom centru grada, kao i velikih stanova površine više od 100 kvadratnih metara porasle za 50 odsto.

To je za Bloomberg Adriju rekao konsultant za nekretnine Milić Đoković dodajući da je na rast cijena nekretnina uticala i inflacija. Osim toga, cijene garsonjera i manjih stanova za izdavanje, kao i svake godine, skaču tokom jeseni zbog velike tražnje studenata, dodao je on.

“Tendencija porasta cijena je svuda u svijetu, inflacija je uticala i na rast cijena nekretnina, kada sve drugo poskupljuje ne možemo da očekujemo da kirije i cijene nekretnina ostanu na istom nivou”, rekao je Đoković.

Ističe da Rusi i Ukrajinci, kao i ostali stranci, obično biraju stanove u centru grada ili luksuzne kuće, kojih, kako navodi, ima malo i kada je tražnja uobičajena, te je normalno kada je tražnja veća da se na tržištu pojavi pomjeranje cijena.

Đoković objašnjava da se u centru Beograda izdaje svega između 100 i 120 stanova, a da luksuznih kuća nema mnogo za izdavanje upravo zbog toga što ih klijenti zakupljuju na duži rok od dvije, tri ili četiri godine i rijetko su prazne.

“Ako ste stanodavac, nećete otkazati kuću nekome ko vam plaća 2.000 eura da biste naplatili 2.500 eura, a taj neko će izaći za tri mjeseca. Bolje je da imate stalan zakup, konstantnog zakupca koji je platežan, nego da uzimate bilo kog Rusa ili Ukrajinca koji će možda tu ostati dva ili tri mjeseca, plati vam dobro i poslije ste u problemu mjesec ili dva, koliko je potrebno da izdate nekretninu”, kaže Đoković.

Trenutno se, kako navodi, Rusi i Ukrajinci više odlučuju za najam nego za neku veliku kupovinu, jer je prebacivanje novca iz matične zemlje u Srbiju veoma komplikovano.

U odnosu na prošlu godinu, kaže on, cijene stanova za izdavanje u Srbiji, u zavisnosti od lokacije, porasle su od 10 do 20 odsto, dok su cijene stanova u strogom centru Beograda i stanova većih od 100 metara kvadratnih u srpskoj prijestonici veće za čak 50 odsto. Cijene stanova do 100 kvadrata, navodi Đoković, porasle su za pet do 10 odsto. Kada je riječ o kupoprodaji, cijene stanova veće su za 20 do 30 odsto.

Cijene skočile i u drugim gradovima

Povećana tražnja za stanovima i njihova veća cijena nije karakteristična samo za Beograd, Đoković dodaje da je velika tražnja za stanovima i u Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu, Pančevu, Zlatiboru i banjama.

Đoković kaže da je kupoprodaja drastično skočila u odnosu na najam. Dok je najam u odnosu na prošlu godinu porastao za pet do deset odsto, negdje maksimalno 20 odsto, kupoprodaja je skočila 30 odsto.

Prema analizi anilitičkog tima Bloomberg Adrije, u posljednjih 10 godina cijene novih stanova u regionu najbrže su rasle u Srbiji i u tom periodu skočile su za 35 odsto. Taj procenat nešto je niži od EU prosjeka, gdje su cijene od 2011. do 2021. godine porasle 42 odsto.

Cene stanova u novogradnji brže su rasle u Srbiji nego u Hrvatskoj i Sloveniji. U poslednjoj deceniji rast cene novih stanova u Hrvatskoj iznosio je 18 odsto, a u Sloveniji 14 odsto. Čitaj više