Šef Google-a zabrinut za ekonomsku budućnost: Osjećamo se vrlo nesigurno
Zdravlje ekonomije trenutno je glavna briga kompanija i investitora. Hoće li ekonomska mašina usporiti do te mjere da se zaustavi? Sundar Pichai, izvršni direktor Alphabeta, krovne kompanije Google-a, potvrdio je da su ekonomski izgledi neizvjesni.
“Što više pokušavamo da razumijemo makroekonomiju, osjećamo se vrlo nesigurno u vezi prognoza”, rekao je Pichai na godišnjoj Code Conference 2022. u Los Angelesu.
Makroekonomski učinak je, prema njegovim riječima, u korelaciji s potrošnjom na online marketing ali i generalnom potrošnjom.
Pichai, koji je još u julu poslao zabrinjavajuće upozorenje o ekonomiji, želi da kompaniju učini 20% efikasnijom nego što je trenutno, uz mjere koje uključuju i otpuštanje radnika.
Tokom razgovora s novinarkom i voditeljicom Karom Swisher, 50-godišnji izvršni direktor je priznao da je Google bio “sporiji” u reakciji na tržišne promjene, nakon što je njegova radna snaga nedavno uvećana.
„Želimo da budemo sigurni da kao kompanija, kada imate manje resursa nego prije, dajete prioritet svim pravim stvarima na kojima radite i da su vaši zaposleni zaista produktivni, da zapravo mogu uticati na stvari na kojima rade. Na to trenutno trošimo svoje vrijeme”, rekao je Pichai za Swisher.
Zatim je iznio primjer iz prošlosti, kada je grupa spojila YouTube Music i Google Play Music.
“Ponekad postoje oblasti za napredak gdje imate troje ljudi koji donose odluke. Razumijevnjem tog procesa i svođenjem na dva ili jednog zaposlenog poboljšavate efikasnost za 20%”, rekao je izvršni direktor Google-a, ne dajući nikakvu najavu o broju radnih mjesta koji bi mogli biti ukinuti.
Alphabet je krajem jula objavio rezultate poslovanja u drugom kvartalu, koji su ispod očekivanja. Neto prihod pao je 14% u odnosu na prethodnu godinu na 16 milijardi dolara. Kvartalni prihod porastao je 13% na 69,7 milijardi dolara, što je manje od 69,9 milijardi dolara, koliko je očekivao Refinitiv.
Sveukupno, Google-ov prihod od reklama je porastao 12% na 56,3 milijarde dolara, uz YouTube-ov prihod od oglašavanja na 7,34 milijarde dolara, što je 4,8% više nego godinu dana ranije.
Investitori očekuju da američke Federalne rezerve nastave agresivno podizanje kamatnih stopa. Neki ekonomisti očekuju da će monetarna politika centralnih banaka, plus energetska kriza u Evropi, uzrokovati teško ekonomsko prizemljenje, ili recesiju.
Akcija Fed-a je posebno loš znak za tehnološke kompanije, čije proizvode često prvi napuštaju potrošači i domaćinstva u teškim vremenima. Kada kamatne stope rastu, kompanije imaju tendenciju da odlažu svoja ulaganja, dok se investitori najčešće odlučuju za oprez i likvidaciju rizične imovine.
Investitor