Ekonomsko državljanstvo Crnoj Gori donijelo 310 miliona eura
Projekat ekonomskog državljanstva koji je startovao u januaru 2019. godine do sada je donio 310 miliona eura.
Od ukupne sume, 188 miliona nalazi se na posebnom računu (ESCROW) gdje su stranci koji su željeli crnogorski pasoš morali da uplate novac, dok je ostatak prenešen na račune države i investitora koji grade razvojne projekte u oblasti turizma.
Ovo su podaci koje su “Vijesti” dobile od direktora Agencije za investicije (Montenegro Investment Agency-MIA) Mladena Grgića.
Država je, shodno odluci o ovom projektu, prihodovala dio novca po osnovu taksi u iznosu od 30 miliona, a do danas ni centa nije iskoristila da unaprijedi razvoj manje razvijenih opština kako je bilo planirano jer nije donijela kriterijume za to. Iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma (MERT) za “Vijesti” najavljuju da će “u narednom periodu sačiniti analize koje će pokazati kako da se najbolje iskoriti novac za ravnomjerni regionalni razvoj”.
MERT ukazuje i da pojedini investirori kojima su odobreni razvojni projekti u oblasti turizma u okviru projekta kasne sa radovima,ali ne preciziraju zašto i koji investitori, već će to “biti predmet dalje analize i djelovanja”.
Vladin projekat sticanje crnogorskog državljanstva u zamjenu za ulaganja u neki od investicionih projekata iz oblasti turizma, prerađivačke industrije i poljoprivrede po planu je trebalo da se završi po početka ove godine, ali je krajem prošle godine produžen još godinu dana. Investitori traže njegovo produženje i u narednoj godini, ali je premijer Dritan Abazović nedavno na jednoj od sjednica Vlade naglasio da nema produžetka. Plan je bio da se podijeli ukupno 2.000 pasoša.
EK je savjetovala Crnu Goru da ukine šemu dodjele državljanstva investitorima zbog rizika koje ona predstavlja (kao što su pranje novca, utaja poreza, finansiranje terorizma, korupcija i infiltracija organizovanog kriminala).
MIA odbila 73 zahtjeva za pasoš
Grgić je objasnio da se na ESCROW računu za razvoj manje razvijenih opština opština nalazi 47,8 miliona eura i još 22,8 miliona koji su preneseni na drugi posebni račun za razvoj manje razvijenih opština, a navodi i da novac još uvijek nije usmjeren na finansiranje konkretnih projekata dok se ne utvrde kriterijumi za to.
“Ukupna suma položena na ESCROW račune za namjenu ulaganja u Fond za inovacije je 7,5 miliona eura, dok je po osnovu taksi uplaćeno 30,25 miliona. Od početka programa ukupna suma uplaćena investitorima je 62,40 miliona, dok je na ESCROW računima položeno za tu namjenu ukupno 140 miliona”, kazao je Grgić.
Podaci MIA pokazuju da je ukupno podnijeto 779 aplikacija za “zlatni pasoš” od kojih je 166 odobrenih zahtjeva, dok je ukupno 73 odbijenih zahtjeva. Ostali se nalaze u postupku obrade.
Grgić nije precizirao koji je stav MIA po pitanju nastavka ovog projekta, odnosno da li ga treba produžiti od 1. januara naredne godine
“U pripremi analize projekta sredinom prošle godine, nakon detaljne analize, Agencija je bila stava da program treba produžiti za period tokom kojeg je program stagnirao tu se misli na kašnjenje u izdavanju licenci, nemogućnosti dobijanja državljanstva za djecu aplikanata mlađu od 18 godina i interrupciju nastalu kovidom. Zbog pomenutih problema, kao i zbog slabe promocije, vladalo je slabo interesovanje za program, što je moglo da dovede do obustave investicionih projekata na sjeveru.Upravo iz tih ekonomskih razloga smo smatrali ispravnim stav Vlade da produži program”, kazao je Grgić.
iz MERT-a su kazali da je nesporno da projekat ekonomskog državljanstva nosi brojne benefite,ali da je Crna Gora ograničila njegovu primjenu do kraja ove godine.
“Imajući u vidu da znatan iznos neiskorišćenog novca može dodatno da doprinese adekvatnom razvoju manje razvijenih opština u saradnji sa drugim relevantnim institucijama ćemo u narednom periodu sačiniti predlog sveobuhvatne analize koja će pokazati najoptimalniji način raspodjele novca sa ESCROW računa, a u cilju podsticanja ravnomjernog regionalnog razvoja Crne Gore”, kazali su iz ovog Vladinog resora.
Gradi se 12 hotela
Investitori nijesu bili zainteresovani da ulažu u projekte prerađivačke industrije i poljoprivrede, već samo u turizam gdje je izvršna vlast odobrila izgradnju 12 hotela – sedam u Kolašinu (“Breza”, “Bjelasica 1450”, “K16”, “D” sa depadansom “E”, “Montis hotel & resort”, “Magnum” i “B”), po jedan na Žabljaku (“Durmitor Hotel and Villas”), u Tivtu (“Boka Place”) i Budvi (“Cruiser”) i dva u Baru (“Amma Resort” i “Liko Soho”).
Investitori na polugodišnjem nivou, u skladu sa obavezama definisanim programom, dostavljaju izvještaje nezavisnih kontrolora o činjeničnom stanju koji se kontinuirano prate. U ovom trenutku se znatan broj projekata sa liste razvojnih projekata u oblasti turizma realizuje zadovoljavajućom dinamikom, a kod nekih su uočena odstupanja u odnosu na planiranu dinamiku, što će biti predmet dalje analize i djelovanja, kazali su u MERT-u.
Ukupna ulaganja investitora u ove hotele treba da budu, kako su naveli u MERT-u, 350,7 miliona eura, kapaciteta 2,333 smještajne jedinice.
U biznis planovima tih projekata je definisano da će se u okviru njihove realizacije stvoriti mogućnost za otvaranje novih 1,561 radnih mjesta. Ističemo da se osam od ukupno 12 projekata sa liste realizuju u sjevernoj regiji, a vrijednost tih investicija je projektovana na 113,89 miliona. Planirano je da će njihovim stavljanjem u funkciju, ukupnih kapaciteta 1,036 smještajnih jedinica,biti stvorene pretpostavke za otvaranje 771 novo radno mjesto. Preostala četiri projekta se realizuju u južnoj regiji u vrijednosti od 236,85 miliona eura ukupnih kapaciteta 1,297 smještajnih kapaciteta i planiranih 790 novih radnih mjesta, naveli su u MERT-u.
Ministarstvo analizira još šest prijava za razvojne projekte u oblasti turizma, od kojih su tri u završnoj fazi.
MUP odobrio 372 pasoša, a vodi postupak za dodjelu još 650
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Vijestima je rečeno da je zaključno sa 29. septembrom od strane predsjednika Vlade dostavljeno 420 predloga za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom (za 420 aplikanata i 956 članova njihovih porodica, što čini ukupno 1.376 osoba)
U MUP-u na dan 29. septembar ove godine vodi se postupak za 650 osoba koje su obuhvaćene sa 200 predloga predsjednika Vlade Crne Gore (200 aplikanata i 450 članova njihovih porodica), naveli su u ovom resoru.
Na pitanje Vijesti kada će biti donijeta odluka o podnijetim zahtjevima iz MUP-a je odgovoreno da odredbom člana 29 Zakona o crnogorskom državljanstvu propisan je rok od godinu dana za donošenje odluke o sticanju crnogorskog državljanstva prijemom od dana podnošenja zahtjeva ovom ministarstvu.
Iz MUP-a su saopštili podatak da je od početka primjene odluke o sticanju ekonomskog državljanstva od 1. januara 2019. godine, pa zaključno sa 29. septembrom MUP izdao 372 crnogorska pasoša u skladu sa članom 12v Zakona o crnogorskom državljanstvu i odlukom o ekonomskom državljanstvu.