Neočekivani pad u avgustu: Britanska ekonomija klizi u recesiju

Podijeli

Čini se da će britanska ekonomija skliznuti u recesiju jer su podaci pokazali da se neočekivano smanjila u avgustu, naglašavajući izazov za premijerku Liz Trus da ispuni svoja obećanja da će ubrzati rast.

Slabost u proizvodnji i održavanju naftnih i gasnih polja u Sjevernom moru doprinijela je padu bruto domaćeg proizvoda (BDP) ostrvske zemlje od 0,3% od jula, a izvještaj je pokazao i kako skok inflacije pogađa potrošače.

Reutersova anketa ekonomista ukazala je na nulti rast.

Julsko povećanje proizvodnje revidirano je na 0,1% u odnosu na prethodnu procjenu od 0,2%, a u tri mjeseca do avgusta BDP je pao za 0,3%, što je prvi pad od početka 2021. godine, kada je zemlja bila zahvaćena krizom zbog korona virusa.

„Kontinuirani pritisak na finansije domaćinstava i dalje opterećuje rast i vjerovatno je uzrokovao ulazak britanske ekonomije u tehničku recesiju od trećeg kvartala ove godine“, rekao je Yael Selfin, glavni ekonomista u KPMG UK.

Vjerovalo se da se privreda vratila na nivo neposredno prije pandemije, budući da je ranije procijenjeno na 1,1 odsto iznad toga, saopštio je nacionalni zavod za statistiku (ONS).

Proizvodnja je pala 1,6% u odnosu na jul, a pogođen je i sektor vađenja ruda i kamena koji uključuje naftu i gas. Pao je 8,2%.

“Mnoge druge usluge okrenute potrošačima su se borile s izazovima, a maloprodaja, frizerski saloni i hoteli su relativno loše prošli”, rekao je glavni ekonomista ONS-a Grant Fitzner.

BDP u septembru će vjerovatno biti oslabljen jednokratnim državnim praznikom povodom sahrane kraljice Elizabete, ocjenjuje Reuters i dodaje da je izgledno da će britanska ekonomija naglo usporiti, jer rastuća inflacija pogađa domaćinstva i prisiljava Banku Engleske (BoE) da brzo podigne kamatne stope, čak i kada ekonomska aktivnost stagnira.

Samuel Tombs, ekonomista iz Pantheon Macroeconomics, rekao je da oko jedne trećine domaćinstava više nema značajnu ušteđevinu i da će 30% sa hipotekom vjerovatno smanjiti rashode, kako su troškovi zaduživanja rasli.

“Kombinacija dugotrajnog udara na stvarne prihode od refinansiranja hipoteka, uobičajenih zaostajanja između promjena u korporativnom raspoloženju i odluka o potrošnji, i ograničenja s kojima se sada suočavaju kreatori makro politike, sugeriše da se recesija neće završiti krajem 2023, najranije”, kazao je Tombs.

Međunarodni monetarni fond (MMF) saopštio je u utorak da očekuje rast britanskog BDP-a 2023. godine, ali samo za 0,3%. To je bilo jače od njegovih prognoza da će se ekonomije Njemačke i Italije smanjiti sljedeće godine jer osjećaju punu snagu prekida isporuke gasa iz Rusije, uzrokovanog ratom s Ukrajinom.

Trus i ministar finansija Kvasi Kvarteng obećali su da će ubrzati ekonomski rast, ali njihov plan za nefinansirano smanjenje poreza doveo je do previranja na finansijskim tržištima i podigao očekivanja koliko će brzo BoE povećati troškove zaduživanja.

Centralna banka takođe pokušava da uspori rast tržišnih kamatnih stopa, zbog čega su penzioni fondovi pod velikim pritiskom. Saopšteno je da će u petak okončati svoju shemu podrške za hitnu kupovinu obveznica.

Međutim, usred poziva fondova za produženje roka, Financial Times je u srijedu citirao tri izvora koji su rekli da je BoE privatno signalizirao bankama da je spreman da nastavi hitni program, ako to budu zahtijevali tržišni uslovi.