Google će platiti 391 milion dolara za svoju najveću nagodbu zbog kršenja privatnosti
Google je dogovorio nagodbu od 391,5 miliona dolara sa 40 američkih saveznih država u vezi sa prikupljanjem podataka o lokaciji korisnika, što je najveći iznos koji je internet gigant ikada platio zbog kršenja pravila privatnosti.
Nagodba je uslijedila nakon optužbi iz država da je Google nastavio da prikuplja podatke o lokaciji putem brojnih svojih mobilnih aplikacija, čak i nakon što su korisnici odlučili da isključe opciju praćenja.
Državna istraga, koju su vodile države Oregon i Nebraska, usmjerila je pažnju na jednu od najvrednijih vrsta podataka koje pretraživač prikuplja kako bi ciljao svoje oglašavanje. Prema navodima tužbe, Google je ponudio odvojene postavke za kontrolu podataka o lokaciji, što je rezultiralo da čak i nakon što su korisnici isključili svoju “istoriju lokacija”, odvojena postavka pod nazivom Web and App Activity prikupljala je podatke prema zadatim postavkama. Optužbe su se odnosile na period od 2014-2020.
Portparol Google-a je rekao da je istraga “riješena”, navodeći da je bila zasnovana na zastarjelim politikama proizvoda” koje su promijenili prije nekoliko godina.
U blog postu, kompanija je takođe iznijela niz nedavnih promjena za koje je rekla da su korisnicima dale veću kontrolu nad podacima o lokaciji. Ostale promjene koje bi uskoro trebalo da uključuju pojednostavljeni “hub” za privatnost i lakše alate za brisanje podataka o lokaciji.
Međutim, prema stručnjacima za privatnost, malo korisnika vidi informacije koje Google i druge internet kompanije nude o njihovim ličnim podacima, ili koriste prednosti alata za ograničavanje količine informacija koje se prikupljaju o njima, čineći njihov učinak ograničenim.
Nasuprot tome, Apple je izvršio snažan uticaj na industriju oglašavanja na mreži promjenom privatnosti prošle godine, šaljući uputstva korisnicima koja su olakšale blokiranje prikupljanja ličnih podataka putem mobilnih aplikacija.
Prethodne najveće kazne s kojima se Google suočio u vezi s pitanjima privatnosti uključivale su kaznu od 170 miliona dolara koju je nametnula američka Federalna trgovinska komisija 2019. godine zbog nepridržavanja internetske zaštite djece.
Google je platio i francuskim regulatorima 150 miliona eura ranije ove godine, zbog žalbe da je korisnicima sugerisao prihvatanje kolačića koji prate njihovo ponašanje na mreži, umjesto da ih odbiju.
Međutim, te kazne blijede u odnosu na rekordnu kaznu od 5 milijardi dolara koju su američki regulatori nametnuli Facebooku prije tri godine zbog skandala Cambridge Analytica.
Google se i dalje suočava s dodatnim pritužbama drugih američkih država zbog problema s podacima o lokaciji, potencijalno povećavajući ukupne troškove iznad 500 miliona dolara ako budu naplaćene kazne ili nagodbe.
Investitor