Rekordna dobit: LVMH podiže dividendu
Najveća svjetska luksuzna grupa LVMH povećala je godišnju dividendu 20 odsto nakon što je drugu godinu zaredom ostvarila rekordnu prodaju i profit zahvaljujući glavnim brendovima Louis Vuitton i Dior.
Vlasnik kompanije Bernar Arno u saopštenju je rekao da LVMH “u ovu godinu ulazi s povjerenjem” uprkos neizvjesnostima koje opterećuju globalnu ekonomiju, i dodao da vjeruje da bi LVMH mogao nastaviti da raste kao i 2022. godine.
Hoće li se to predviđanje pokazati tačnim zavisiće od toga koliko brzo će Kina, drugo najveće tržište luksuza nakon SAD-a, izaći iz naglog porasta zaraze Covidom-19 koji je počeo u decembru kada je vlada ukinula svoju restriktivnu politiku.
Od tada su luksuzni brendovi morali privremeno zatvoriti radnje i skladišta zbog bolesnih radnika, što je u četvrtom kvartalu pogodilo LVMH, Burberry i Richemont, vlasnik Cartiera.
Nakon što kriza Covid-19 popusti, analitičari očekuju da će kineski potrošači nastaviti da kupuju luksuznu robu. LVMH je u četvrtak saopštio da je vidio znakove poboljšanja u Kini ovog mjeseca.
Finansijski direktor LVMH-a Žan Žak Žion rekao je da je ekonomske izglede teško predvidjeti, ali je dugoročna strategija grupe ostala ista. „Radimo na poželjnosti naših brendova kako bi se mogli oduprijeti padovima i naučili smo biti fleksibilni u krizi ako se ona desi“, rekao je.
“Snažni prošlogodišnji rezultati, uprkos ratu u Ukrajini i izazovima u Kini, pokazuju otpornost i postojanost luksuznih potrošača i snagu naših brendova.”
Ipak, analitičari predviđaju usporavanje potražnje za luksuzom nakon dvije godine snažnog rasta u kojem su bogati američki i kineski potrošači podigli prodaju na nove visine. Usred rastuće inflacije i rizika od recesije u SAD-u i Evropi, UBS procjenjuje da će prodaja luksuzne robe porasti 9 odsto ove godine nakon rasta od 16 odsto na sličnoj osnovi u 2022.
Kineski skok Covid-19 slučajeva pokvario je četvrti kvartal u LVMH-u sa prodajom koja je porasla na 22,7 milijardi eura, što je malo manje od konsenzusa analitičara od 22,4 milijarde eura. To je predstavljalo rast od 9 odsto na sličnoj osnovi u kvartalu u odnosu na isti period prošle godine i značajno usporavanje sa 20 odsto u prvih devet mjeseci.
Ipak, godišnja prodaja porasla je 23 odsto na 79,2 milijarde eura, uglavnom u skladu s očekivanjima analitičara, dok je neto profit porastao 17 odsto na 14 milijardi eura.
Odjeljenje mode i kožne galanterije, u kojem se nalaze Louis Vuitton i Dior, prijavio je prodaju od 38,6 milijardi eura i organski rast od 20 odsto. Iako obično ne izdvaja prodaju po brendovima, LVMH je rekao da je Louis Vuitton prošle godine prešao granicu od 20 milijardi eura u smislu prihoda i da se udvostručio u četiri godine.
Kao još jedan znak povjerenja, LVMH je rekao da će predložiti dividendu za 2022. od 12 eura po dionici, u odnosu na 10 eura za 2021. i 4,80 po dionici u 2019. prije pandemije.
Dvogodišnji procvat luksuza učinio je LVMH najvećom kotiranom kompanijom u Evropi po tržišnoj kapitalizaciji i pretvorio Arnoa u najbogatiju osobu na svijetu, ispred Teslinog Ilona Maska i Amazonovog Džefa Bezos, prema Forbesu.
Ovaj 73-godišnjak je izgradio LVMH u moćnu kuću decenijama akvizicija, uključujući američkog draguljara Tiffany 2020. Grupa obuhvata desetine brendova, od Moët šampanjca do hotela Cheval Blanc.
Njegovo petoro djece radi u grupi, a on i porodica posjeduju 48 odsto dioničkog kapitala.
Rekonstrukcija menadžmenta je nedavno najavljena kada je izvršni direktor Diora Pjetro Bečari unaprijeđen da vodi Louis Vuitton. Arno je imenovao svoju kćer Delfin za novog izvršnog direktora Diora, drugog po veličini brenda grupe.
Financial Times/Investitor