Big Fashion Podgorica, Delta City, shopping mall

Nelikvidnost privrede dostigla milijardu eura, Damjanović ne isključuje mogućnost aranžmana s MMF-om

Podijeli

Na kraju decembra prošle godine blokadu računa imalo je 19.550 pravnih lica, a ukupni njihovi dugovi koje povjerioci pokušavaju da prinudno naplate iznose 998 miliona eura, navedeno je u podacima Centralne banke (CBCG).

Na kraju 2019. godine u blokadi je bilo 18.256 dužnika, a od njih se potraživao dug od 641 milion eura. To znači da je za tri godine iznos ukupnog duga nelikvidne privrede povećan za 55 odsto. Ovi dugovi ne odnose se samo na obaveze prema državi već i prema drugim firmama i svim pravnim licima.

Iz Privredne komore i Unije poslodavaca “Vijestima” su kazali da su ovo veoma zabrinjavajući podaci, da je potrebno što prije donijeti mjere kojima bi se zaustavio dalji rast nelikvidnosti i spriječilo prelivanje krize na zdrave kompanije.

Iz Centralne banke (CBCG) navode da je koncentracija duga velika jer je 50 najvećih dužnika, koji čine 0,26 odsto ukupnog broja, učestvovalo sa 46,98 odsto u ukupnom iznosu duga, odnosno sa 468 miliona. Od ovih 50 preduzeća, 48 je u blokadi dužoj od 700 dana, odnosno duže od dvije godine povjerioci bezuspješno pokušavaju da od njih naplate svoj novac.

CBCG: Upozoravamo godinama

U CBCG smatraju da je pitanje nelikvidnosti realnog sektora ozbiljan rizik za stabilnost ukupnog sistema.

”U prethodnih četiri godine došlo je do kumuliranja duga na dužnike koji su u blokadi preko 365 dana. Kumulacija duga na preduzeća koja ne posluju duže od godinu upućuje na zaključak da je ovo pitanje dugoročne nelikvidnosti i posljedica je dugog perioda neefikasnog poslovanja jednog dijela privrede, na šta Centralna banka duži niz godina ukazuje kroz preporuke Vladi”, naveli su iz CBCG.

Iz ove institucije navode da je predaja zahtjeva za prinudnu naplatu tokom 2020. i 2021. bila smanjena, pretpostavljaju zbog epidemioloških mjera, ali da je bila povećana u 2022. godine, odnosno da su neki povjerioci odložili prinudne mjere protiv dužnika zbog pandemije.

Damjanović: Ne isključujem aranžman sa MMF-om

Ministar finansija u tehničkom mandatu Aleksandar Damjanović rekao je da se o zaduživanju, koje je predviđeno budžetom za ovu godinu, ponovo razgovara sa partnerskim bankama i najavio novi kreditni aranžman u februaru.

Damjanović u razgovoru za Glas Amerike nije isključio ni mogućnost aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), u slučaju pogoršanja tržišnih uslova, ali ističe da se o tome trenutno ne razmišlja.