Dobra vremena za banke
Pratimo odličan početak godine kako na inostranom tako i na domaćem tržištu dionica jer su se izgledi u kratkom vremenu značajno popravili. U Evropi smo svjedoci izuzetno blage zime, vrhunac inflacije je iza nas, američka centralna banka (Fed) već je ublažila tempo povećanja kamatnih stopa na 25 baznih bodova, Kina je zaustavila ili uveliko ublažila zero covid politiku i ekonomija u SAD-u i dalje je snažna, piše autor portala Ilirika.
SAD i dalje ima vrlo snažno tržište rada, sa stopom nezaposlenosti koja je pala na najniži nivo u 53 godine. Uz poboljšanje izgleda ove godine, na svjetskim tržištima vlada pretežno pozitivan sentiment.
S obzirom na nivo trenutnih kurseva te generalno uspješno i stabilno poslovanje kompanija, dividendni prinosi hrvatskog tržišta i ove će godine biti na visokom nivou. Istovremeno, možemo naglasiti da će povećanje osnovnih kamatnih stopa pozitivno uticati na profitabilnost NLB-a u ovom i narednim kvartalima.
NLB, koja posluje i u Crnoj Gori, ključne nerevidirane podatke za 2022. i buduće izglede će objaviti 23. februara. Povećanje varijabilnih kreditnih obveza klijenata povoljno će uticati na prihode banke. Budući da veliki dio kreditnog portfelja NLB Grupe (blizu 5,8 milijardi eura) ima promjenjivu kamatnu stopu, možemo očekivati veći rast kamatnih prihoda banke u sljedeća tri kvartala. Prema vlastitoj procjeni NLB banke, povećanje kamatnih stopa za 100 baznih bodova (osjetljivost na Euribor) odgovara dodatnih 61,4 miliona eura neto prihoda od kamata godišnje.
Šestomjesečni Euribor je u posljednjih šest mjeseci dobio više od tri postotna boda. Naravno, istina je i da skuplji krediti mogu smanjiti potražnju za novim zaduživanjem i povećati poteškoće u otplati nekih već uzetih kredita u prošlosti (NPL), ali s obzirom na trenutno stanje ekonomija u regionu i otpornost tržišta rada, dosta smo daleko od toga. Pritom će se evropskim bankama naravno svidjeti depozitna stopa od 2,5 odsto kod Evropske centralne banke (ECB), koja je lani u julu iznosila minus 0,5 posto.
Možemo zaključiti da su sada dobra vremena za banke. Takođe treba napomenuti da se dionicama NLB-a trenutno trguje po P/B od 0,6, dok je medijan P/B grupe poredivih značajki na P/B od 1,1, te da Evropski bankarski indeks ima P/B od 0,75.
S obzirom na trenutnu geopolitičku i financijsku situaciju, možemo zaključiti da je, uprkos rizicima u istočnoj Evropi, Krka iz Novog Mesta i dalje vrlo zanimljiva na slovenačkom tržištu. Možemo očekivati i nastavak stabilnog poslovanja dviju najvećih domaćih osiguravajućih društava, Zavarovalnice Triglav i Save Re (koje takođe posluju na crnogorskom tržištu, prim. Investitor).
Dakle, kruna domaćih ulaganja, koja uključuje Krku, Luku Koper, Petrol, obje osiguravajuće kuće, Cinkarna Celje i NLB, svakako ima svoje mjesto u širem investicionom portfelju investitora s normalnom sklonošću preuzimanju rizika.
Ilirika/SEEbiz