Apple na vrhu liste svjetskih kompanija s najviše “zelenih” prihoda

Podijeli

Ulagači se ne moraju truditi pronaći održive kompanije koje imaju pristojan povrat, pokazalo je nedavni izvještaj. Clean 200 za 2023. od neprofitnog dioničarskog aktivista As You Sow i istraživačke tvrtke Corporate Knights iskoristili su Corporate Knights Sustainable Economy Taxonomy za rangiranje 200 najboljih javnih firmi, iz grupe od 6720 globalnih kompanija, “na osnovu rigorozne procjene iznosa prihoda koje svaka firma zaradi od proizvoda i usluga.”

Apple je bio na vrhu popisa s 259 milijardi dolara održivog prihoda. Tačnije, čak 71% prihoda tehnološkog diva dolazi iz održivih izvora, i to nakon što prije samo dvije godine uopšte nije bio na listi.

Googleova krovna kopanija Alphabet zauzeo je drugo mjesto s 228,7 milijardi dolara čistog prihoda, a slijede ga Deutsche Telekom AG (89 milijardi dolara), Verizon Communications (80 milijardi dolara) i Tesla (53 milijarde dolara).

“Širenje velike tranzicije u kojoj se nalazimo događa se još više na globalnom nivou – tako da će svaka zemlja na svijetu uskoro imati velike firme koje će zarađivati veliki novac zapošljavajući veliki broj ljudi kao dio ove globalne transformacije”, Izvršni direktor You Sow Andrew Behar rekao je za Yahoo Finance, prenosi SEEbiz.

Ono što je 2016. započelo kao popis kompanija vodećih u čistoj energiji od tada se proširilo na prihode koji zadovoljavaju niz sertifikata održivosti od električnih vozila do održivih zajmova. Popis isključuje firme koje su izložene kontroverznim poslovnim praksama kao što su ulaganja u fosilna goriva, oružje i zatvore ili na drugi način “imaju dosije o sistematskom opstruiranju klimatske politike”.

“Ovo su kompanije koje prednjače stavljajući održivost u središte svojih proizvoda, usluga, poslovnih modela i ulaganja, pomažući da se svijet pomakne na održiviju putanju”, navodi se u izvještaju.

Ovogodišnji popis Clean 200 takođeje obuhvatio 35 zemalja, a najviše firmi uvršteno je u SAD, Kinu i Japan. S izuzetkom energetike, bila je zastupljena široka sektorska zastupljenost: prevladavale su industrijske kompanije, kao i firme informacione tehnologije, materijala i komunalnih usluga.

“To nije samo čista energija”, rekao je Toby Heaps, izvršni direktor Corporate Knightsa, za Yahoo Finance. “To je cijela ekonomija, od Googleovog oglašavanja koje dolazi od kompanija usmjerenih na održivost do biljnog mlijeka.”

Apple je posljednjih godina napravio veliki napredak u korišćenju recikliranih materijala i minerala rijetkih zemalja.

“S vremenom su stvarno pomalo izgubili cijeli svoj lanac snabdijevanja”, objasnio je Heaps. “Oni dobivaju aluminijum s nula ili gotovo nula ugljenika i proizvode iPhone… Pogledali smo oko 300 ekoloških oznaka, sertifikata i Apple sada gradi… dovoljno veliki dio njihovih proizvoda koji ih kvalifikuju za visoke standarde.”

Appleov održivi prihod prvenstveno dolazi od prodaje iPhonea, iPada i Macova, koji su svi dobili EPEAT Gold certifikat. Kriterijumi za globalnu ekološku oznaku alata za procjenu okoline elektroničkih proizvoda (EPEAT) uzimaju u obzir materijale hardverskih proizvoda, emisije štetnih gasova u lancu snabdijevanja, dugovječnost proizvoda, uštedu energije i upravljanje na kraju životnog vijeka, među ostalim faktorima.

Kompanija nudi osam uređaja s više od 20% recikliranog materijala, prema izvještaju o održivosti za 2022. MacBook Air 2020 s M1 čipom ima najveću količinu recikliranih materijala — 44% prenosnih računara se reciklira, uključujući 100% reciklirano aluminijsko kućište.

Od 2021. Apple je počeo da koristi reciklirano zlato i volfram u svim svojim iPhone uređajima. Apple je isporučio otprilike 225 miliona iPhonea u 2022.

U isto vrijeme, Apple je daleko od savršenstva kada je riječ o prodaji proizvoda iz održivih izvora u velikim količinama. Tehnološki div se našao pod pritiskom potrošača i vlada koji su tvrdili da firma previše otežava popravke svojih uređaja, što dovodi do kraćih životnih ciklusa njegove elektronike.

Uprkos pokretanju Self Service Repair, platforme koja korisnicima omogućuje naručivanje dijelova i pregledavanje uputa za popravku uređaja, Apple se usprotivio državnim zakonima o pravu na popravku, uključujući ublažavanje zakona usvojenog u Njujorku 2022. godine.

Google se u proteklih nekoliko godina konstantno svrstava među dvije najbolje kompanije Clean 200.

Googleov čisti prihod primarno proizlazi iz oglašavanja na Google Mapsu, koji imaju opcije usmjerene na smanjenje emisija ugljenika u prevozu, kao i usluge u oblaku koje pokreće obnovljiva energija.

A Tesla, kompanija za električna vozila, bila je pionir u povećanju prihvaćanja električnih vozila i dekarbonizaciji transportnog sektora. U isto vrijeme, kompanija je imala slabije rezultate na drugim ESG metrikama, kao što su plaćeni porezi i kontroverze u vezi s radom.