Wall Street, New York Stock Exchange, NYSE, berza

Zarada banaka s Wall Streeta pod pritiskom nakon krize

Podijeli

Većina banaka na Wall Streetu će vjerovatno prijaviti nižu kvartalnu zaradu i suočiti se sa lošim izgledima do kraja godine, kao posljedica prošlomjesečne regionalne bankarske krize i usporavanja ekonomije koji će ugroziti profitabilnost.

Očekuje se da će zarada po dionici šest najvećih američkih banaka biti manja oko 10% u odnosu na godinu ranije, pokazuju procjene analitičara Refinitiva I/B/E/S. Banke počinju da objavljuju rezultate 14. aprila.

Pristup jeftinim depozitima, koji je narastao za veće banke jer su štediše pobjegle od manjih kreditora nakon propasti banke Silicijumske doline (SVB) prošlog mjeseca, vjerovatno je povećao neto prihod od kamata za najveće banke, kažu analitičari.

JPMorgan Chase & Co, najveća američka banka, vjerovatno će izaći ispred svih jer je njena neto kamatna marža – kamate zarađene na kredite u odnosu na kamate plaćene štedišama – bila viša od nekih njenih kolega. Očekuje se da će banka prijaviti rast EPS-a (zarada po dionici) od 30%, podstaknut povećanjem neto prihoda od kamata od skoro 36%, prema procjenama Refinitiv I/B/E/S i proračunima Reutersa.

Međutim, stroži finansijski uslovi i usporavanje ekonomije znače da se banke suočavaju sa perspektivom laganog rasta kredita i pogoršanja kredita, što ih primorava da dodaju rezervisanja za potencijalne gubitke.

“Očekujemo izazovnu sezonu zarada za banke”, rekao je David Chiaverini, bankarski analitičar u Wedbush Securities, u bilješci.

On je rekao da će rukovodstva banaka postati “defanzivnija, sprovodeći mjere likvidnosti koje bi mogle dovesti do smanjenja neto prihoda od kamata”.

Profit će vjerovatno biti pogođen još jednim “sušnim periodom” za poslove i aktivnosti na tržištu kapitala, a neki analitičari predviđaju i usporavanje prihoda od trgovanja. Ovi trendovi bi posebno pogodili moćne kompanije u investicionom bankarstvu kao što su Goldman Sachs Group i Morgan Stanley.

Prihodi od trgovanja, koji su najbolji u prethodnim kvartalima, mogli bi oslabiti zbog nižeg trgovanja dionicama u prvom tromjesečju u odnosu na godinu ranije, što je djelimično nadoknađeno snagom fiksnih prihoda, valuta i roba (FICC), kažu analitičari.

Goldmanova zarada po dionici mogla bi pasti za petinu, pogođena problemima investicionog bankarstva, nakon pada profita u četvrtom tromjesečju od 69% većeg od očekivanog.

Šest banaka je odbilo da komentariše predstojeće rezultate i prognoze, dok je bankarski indeks S&P 500 pao 14% od početka godine.

Kako kamatne stope rastu, banke zarađuju više novca na otplati kamata zajmoprimaca nego što isplaćuju štedišama. Zbog toga se očekuje da će neto prihod od kamata za šest najvećih američkih banaka porasti za oko 30% u odnosu na godinu ranije, prema procjenama analitičara Refinitiv I/B/E/S.

Međutim, dobici od plaćanja kamata mogu se nadoknaditi lošim kreditima.

“Ove godine će i dalje biti postepenog povećanja rezervisanja,” posebno za komercijalne nekretnine i potencijalno potrošačke kreditne kartice, rekla je Ana Arsov, šefica sjevernoameričkog bankarskog tima u rejting agenciji Moody’s Investors Service.

Ona očekuje usporavanje kreditiranja u oblastima kao što su komercijalne i industrijske, automobilske i hipotekarne.

Investitori će pažljivo pregledati bilanse kako bi utvrdili koji su zajmodavci privukli ili izgubili depozite tokom martovske bankarske krize, dok će procijeniti njen uticaj na kreditiranje i američku ekonomiju.

Rezultati će dati uvid u to koliko zajmodavci lako mogu finansirati poslovanje i da li imaju dovoljno “jastuka” da se nose sa eventualnim šokovima.

„Strahovi oko nivoa bankarskog kapitala i nivoa likvidnosti će vjerovatno trajati najmanje narednih nekoliko mjeseci zbog nedavnih stresova“, rekao je u intervjuu Gennadiy Goldberg, američki strateg kamatnih stopa u TD Securities.

Investitor