Fortenova

Fortenova mijenja vlasnike

Podijeli

Fortenova grupa je danas otvorila međunarodni proces ispitivanja zainteresovanosti potencijalnih investitora za kupovinu udjela u Fortenova Group MidCo B.V.

Fortenova grupa saopštila je danas da je otvorila međunarodni proces ispitivanja interesa potencijalnih investitora za kupovinu dijela u Fortenova Group MidCo B.V, holandskoj kompaniji koja je vlasnica Fortenova grupe d.d.

Kako se navodi za podršku u ovom procesu angažovana je međunarodna investiciona banka Lazard, a eventualno okončanje procesa ne očekuje se prije kraja septembra ove godine.

U materijalu koji je distribuiran potencijalnim investitorima navedeni su i nerevidirani, prognozirani finansijski pokazatelji za 2022. godinu, koji kroz rezultate iz operativnog poslovanja pokazuju stabilnost kompanije, prenosi Tanjug.

Fortenova grupa tako u prognozama za rezultate u protekloj godini navodi ukupne prihode veće od 5,2 milijarde eura, dobit iz operativnog poslovanja IFRS-16 veću od 470 miliona eura i prilagođenu dobit iz operativnog poslovanja veću od 300 miliona eura, neto dug od 1,1 milijardu eura, omjer neto duga i prilagođene dobiti iz operativnog poslovanja od 3,5 puta te likvidnost na računu veću od 280 miliona eura, navodi se u saopštenju.

Fortenova grupa posluje u pet zemalja regiona i najveći je maloprodajni lanac i proizvođač hrane u kategorijama pića, proizvodnje ulja, proizvodnje i prerade mesa i poljoprivredne proizvodnje, a deseci miliona kupaca kompaniju znaju kroz portfelj s više od 100 snažnih brandova. Posluju i u Crnoj Gori, kroz kompaniju Mercator CG, koja upravlja lancem marketa IDEA.

Fortenova grupa je, takođe, daleko najveći regionalni privatni poslodavac, sa preko 45.000 zaposlenih i oko 30.000 partnera i dobavljača, od kojih su velika većina lokalni proizvođači tržišta regiona, navodi se, između ostalog, u saopštenju.

Napominje se da sankcionisani suvlasnici, odnosno ruske banke Sberbank i VTB, imaju 49,9 odsto suvlasništva u Fortenova grupi.

Iako sama Fortenova grupa nije pod sankcijama, sankcionisano suvlasništvo znatno otežava poslovanje i negativno utiče na vrijednost kompanije.

Prije svega, ono onemogućava, kako je navedeno, postizanje održive i efikasne kapitalne strukture.

Nakon neuspjelih pokušaja Sberbanke da proda svoj udio u grupi, istekle su pravne osnove koje su postojale za dobijanje licence za sprovođenje izlaska sankcionisanih imaoca depozitnih potvrda iz vlasničke strukture.

Stoga trenutno više nema ostvarivih mogućnosti za prodaju samo udjela SBK Art-a ili Sberbanke.

Refinansiranje obveznice od 1,05 milijarde eura će kratkoročno biti riješeno najvjerovatnije kroz produženje postojeće obveznice na rok koji neće biti duži od kraja 2024. godine, uz uslove slične sadašnjima, ali i uz značajan dodatni jednokratni trošak.

Sadašnji kreditor je za takav aranžman poslao neobavezujuću ponudu, koja će morati da bude prihvaćena, kako bi bio premošćen period u kojem se namjerava riješiti situacija sa sankcionisanim dioničarima, uz namirenje u skladu sa sankcijama.

Ako kompanija i tada bude imala trenutnu strukturu vlasništva, vjerovatno je da će svako sljedeće refinansiranje pod ovakvim uslovima samo smanjivati vrijednost kompanije za sve aktere, uključujući i suvlasnike, a posebno nesankcionisane suvlasnike, navedeno je u saopštenju.

Kod prodaje Fortenova Group MidCo B.V. namjera je, prije bilo kakvog drugog plaćanja iz prikupljenih sredstava, isplatiti najprije Contigent Payment Rights – CPRs Fortenova Group TopCo B.V. koja se u iznosu od oko 78 miliona eura odnose na tzv. granični dug – potraživanja dobavljača koja su dogovorena u nagodbi povjerilaca Agrokora i reinstalirana na Fortenova Group TopCo.