Intervju za posao: Kako odgovoriti na pitanje “Koja je Vaša najveća slabost?”
Na razgovoru za posao, bitno je da ne upadnete u zamku da kažete nešto što može uništiti vaše šanse za prelazak u sljedeći krug.
Kada se sastajete sa menadžerom za zapošljavanje ili ljudskim resursima, morate izbjegavati da nudite bilo šta što je omalovažavajuće o vama što će vas prikazati u lošem svjetlu. Kada počne intervju, jedno posebno pitanje koje može imati osjećaj kao da upravljate “nagaznom minom” je: „Koja je vaša najveća slabost?“
Prilikom intervjuisanja za nove prilike, naići ćete na ovo pitanje mnogo puta tokom svoje karijere. Morate znati kako uspješno odgovoriti na to, a da ne upropastite svoje šanse.
Kada kreirate svoj odgovor, pobrinite se da se vaš odgovor odnosi na posao i da nudi pozitivan spin. Na isti način na koji želite referencu od ljubaznog šefa koji će vam dati samo blistavu preporuku, morate pronaći slabost koja zapravo i nije slabost. Ako imate nedostataka, pronađite način da pokažete kako ste savladali nevolje i uspješno izašli iz situacije. Nikada nemojte nuditi slabost u stvari koja je ključna za posao koji tražite.
Šta da kažem
Da biste uspješno završili sa pitanjem, Forbes savjetuje da odaberete slabost koja je irelevantna za posao koji pokušavate dobiti. Na primjer, ako ste programer softvera, bilo bi u redu priznati da bi vam dobro došla pomoć s društvenim i komunikacionim vještinama. Budući da većina tehnoloških menadžera prepoznaje da vrhunski inženjeri provode cijeli život kodirajući po cijenu nedostatka toliko međuljudskih interakcija, to je prihvatljivo priznanje.
Možete se suprotstaviti ovome tako što ćete pitati da li kompanija nudi usavršavanje, kako biste mogli poboljšati svoje međuljudske vještine. Dodajte da biste u konačnom željeli da napredujete do liderske pozicije. To pokazuje da ste dovoljno samosvjesni i inteligentni da prihvatite naizgled bezazlenu slabost i pokažete ispitivaču da ste zainteresovani za napredovanje na korporativnoj ljestvici u kompaniji i da ne biste brzo napustili kompaniju.
Ako imate slabosti u vezi sa konkretnim poslom, budite otvoreni o tome. Budite iskreni o tome koje vam vještine, atributi, akreditacije ili obrazovna pozadina nedostaju i sa sigurnošću recite da ste spremni za izazov učenja i urastanja u poslovni angažman.
Kada ste pritisnuti zbog pitanja o slabosti, pronađite stvari koje zapravo i nijesu greške, ali mogu adekvatno odgovoriti na pitanje, a da ne naiđete na izbjegavanje.
Neki primjeri
„Ponekad, u svojoj želji da pomognem, preuzmem previše projekata odjednom. S vremena na vrijeme shvatim da se toliko zaokupim svojim poslom da izgubim pojam o vremenu i da uveče moram obaviti zadatke.”
Ako ste direktan menadžer, možete reći:
„Prepoznajem da kada podijelim povratne informacije i konstruktivnu kritiku sa svojim zaposlenima, oni to mogu shvatiti na pogrešan način. Pokušavam da uravnotežim ovo nudeći psihološku sigurnost i redovno pozdravljajući njihova dostignuća.”
„Postoje slučajevi kada vidim da se moj tim muči oko nečega, i sam poguram zastoj umjesto da ga prepustim drugima.”
„Moja porodica kaže da ulažem previše vremena i da treba da smanjim tempo. Trudim se da imam dobar balans između posla i života. To je jedan od osnovnih razloga zašto me je privukla vaša kompanija jer je ravnoteža između posla i privatnog života jedna od vaših ključnih inicijativa korporativne kulture.”
“Uvijek sam bio najbolji u školi, sportu i poslu. Primjećujem da bi ulaganjem svog vremena i truda, obraćanjem pažnje na detalje i posezanjem za više posla moji saradnici mogli osjećati da zaostaju. Budući da sam empatičan, uvijek im čestitam na njihovom radnom rezultatu i dam im do znanja da smo tim. Jednostavno volim ono što radim i strastven sam prema svom poslu.”
Investitor