Kina se vratila na mapu globalnih poslovnih lidera
Kineski “državni udar” na tehnološke firme i blokade pandemije virusa COVID-19 ohladile su entuzijazam stranih kompanija za poslovanje u ovoj zemlji. Nedavne posjete visokog profila globalnih lidera, međutim, signaliziraju da je promjena u toku.
Ove sedmice, globalni poslovni lideri – šef Tesle i Twittera Ilon Mask, izvršni direktor najveće američke banke JPMorgan Chase, Džejmi Dajmon, Laksman Narasimhan iz Starbucksa — dobili su toplu dobrodošlicu dok Kina pokušava da rasprši strahove da je druga najveća svjetska ekonomija neprijateljski raspoložena prema stranom kapitalu.
Tim Kuk iz Applea i Albert Burla iz Pfizera posjetili su zemlju u martu, a Mari Bara iz GM-a bila je tamo prošle sedmice. Sljedeći na redu je Bernar Arno, izvršni direktor francuskog luksuznog giganta LVMH, objavio je Bloomberg pozivajući se na neidentifikovane izvore.
Poželjno tržište za luksuzne proizvode
Kina je ključno tržište za kompanije koje proizvode i prodaju luksuznu robu. Okolnosti u pandemijskoj eri smanjile su prodaju luksuznih proizvoda za 10% u 2022. Ali počevši od ove godine, luksuzna potrošnja na jednom od najvećih potrošačkih tržišta na svijetu oporavljala se brže od ukupne ekonomije zemlje. U aprilu je LVMH, konglomerat koji uključuje luksuzne brendove kao što su Louis Vuitton, Tiffany & Co. i Dior, ostvario rast prihoda od 17% u odnosu na godinu ranije.
Dvocifreni rast maloprodajne potrošnje ne smatra se održivim jer je odraz oporavka od karantina COVID-a. Arnoova posjeta bi došla u vrijeme kada je ekonomski oporavak Kine pokazao gubitak zamaha. U maju se proizvodna aktivnost u zemlji smanjila bržim tempom nego što se očekivalo, a takođe je smanjena i ekspanzija usluga.
Analitičari očekuju da će se potražnja u SAD-u ohladiti jer rast troškova života čini potrošače manje sklonim potrošnji na luksuza. Deutsche Bank je u prošlosedmičnom istraživačkom bilješci navela da usporavanje u SAD predstavlja „zabrinutost, posebno imajući u vidu znakove ublažavanja potražnje ekonomski osjetljivijih potrošača.
Bilješka je odmah uticala na dionice luksuznih kompanija. Arnoov LVMH je pao 8% u proteklih 10 dana zbog zabrinutosti zbog usporavanja potrošačke potrošnje u SAD-u, što bi moglo ugroziti profit kasnije ove godine. Arnoova neto vrijednost, od kojih je većina vezana za dionice LVMH-a, pala je za oko 16 milijardi dolara u istom periodu, prema Bloombergovom indeksu milijardera. Francuski milijarder je 31. maja i formalno izgubio “titulu” najbogatije osobe na svijetu na toj rang listi, a Mask se vratio na prvo mjesto.
Maskovo bogatstvo poraslo je tokom proteklog mjeseca, a cijena Tesline dionice porasla je 26%. Investitori se klade na Maskov ponovni fokus na ambicije proizvođača električnih vozila budući da Linda Jakarino treba da preuzme dužnost izvršne direktorice Twittera.
“Teslini investitori će vjerovatno proslaviti ovaj potez, s Maskovim vrlo praktičnim pristupom na Twitteru koji dovodi do zabrinutosti da je skrenuo pogled s giganta električnih vozila,” rekla je Sofi Land-Jejts, analitičarka Hargreaves Lansdowna u Velikoj Britaniji.
Quartz/Investitor