Mark Zakerberg, Zuckerberg, Facebook, Meta

Vještačka inteligencija učinila Marka Zakerberga bogatijim za 39 milijardi dolara

Podijeli

Uprkos glavoboljama koje vještačka inteligencija (AI) možda uzrokuje svjetskim tehnološkim osnivačima, oni imaju mnogo čemu da zahvale tehnologiji. Konkretno, 150 milijardi dolara.

To je brojka koja se procjenjuje da je bum vještačke inteligencije – izazvan ChatGPT-om, a zatim najavama Googlea, Microsofta, Mete, Amazona i drugih, dodao džepovima globalnog superbogataša.

Veliki jezički modeli poput ChatGPT-a bili su popularni i često korišćeni na berzi ove godine – novi fondovi zajedničkog kapitala su lansirani u pokušaju da podrže sljedeću revoluciju.

Fortune pišeda je suosnivač Microsofta Bil Gejts bio jedan od prvih koji je doživio direktno povećanje svog filantropskog bogatstva zahvaljujući ekspanziji AI.

Bogatstvo osnivača Fondacije Bill & Melinda Gates poraslo je za 2 milijarde dolara nakon poziva Microsofta na temu vještačke inteligencije u aprilu, koji je doveo do vrtoglavog skoka cijene dionica kompanije.

U danima nakon izvještaja o zaradi, Gejts, koji posjeduje oko 103 miliona dionica u kompaniji, doživio je da je njegovo bogatstvo poraslo za otprilike 40 miliona dolara nakon svake od 50 puta izgovorene fraze “vještačka inteligencija” u pozivu.

Prema Bloomberg Billionaires Indexu, Gejtsova vrijednost je do sada ove godine porasla za 24 milijarde dolara.

Za Marka Zakerberga – najvećeg pojedinačnog akcionara Mete – kombinacija “godine efikasnosti” i AI prioriteta kompanije rezultirala je povećanjem od skoro 40 milijardi dolara.

Metine dionice su se oporavile ove godine – do sada su porasle za 125% u 2023. – pošto se Zakerberg udaljio od svog metaverzuma, vraćajući se u stvarnost uz niz otpuštanja.

Zakerberg je takođe ove godine počeo da pokreće avanture kompanije u AI, nagovještavajući njeno uvođenje krajem januara prije nego što je dao veliku najavu o novoj projektnoj grupi fokusiranoj na AI krajem februara.

Uoči januarske objave, Zakerbergovo bogatstvo iznosilo je 55,1 milijardu dolara, a od objave AI u februaru njegovo bogatstvo je poraslo sa 63 milijarde dolara na 102 milijarde dolara.

Bogati postaju bogatiji

Tehnički direktor Oracle-a Lari Elison pretekao je Gejtsa u Indeksu milijardera američkog Bloomberga, zahvaljujući poslovnim najavama o ubrzavanju implementacije AI u vlastite sisteme.

Suosnivač i bivši izvršni direktor Oracle-a posjeduje 35% udjela u poslovanju vrijednom 338 milijardi dolara – čija je cijena dionica porasla za skoro 50% od godine do danas.

Kao i Zakerbergovo, Elisonovo povećanje bogatstva uslijedilo je nakon velike najave Oraclea o AI-u – na martovskom pozivu sa investitorima tokom kojeg je kompanija opširno razgovarala o svojim planovima vezanih za tehnologiju.

Poziv je bio 9. marta — kada je Elisonovo bogatstvo vrijedilo oko 99,7 milijardi dolara—i u roku od nedjelju dana njegovo neto bogatstvo je počelo konstantno da raste. Sada iznosi 138 milijardi dolara, prema Bloomberg Billionaires Indexu.

I čelnik Nvidije, trenutno vodeće AI kompanije na Wall Streetu, takođe je uvećao bogatstvo: Jensen Huang, jedan od tri suosnivača kreatora čipova, softvera i sistema i njegov sadašnji predsjednik i izvršni direktor, uspio je da cijena dionica kompanije poraste čak 198% od početka godine.

Kompanija koja je specijalizovana za proizvode i usluge vještačke inteligencije uvrstila se u “srce AI revolucije”, a Huang navodno posjeduje 1,3 miliona njenih dionica.

Kao rezultat toga, Huangovo bogatstvo se skoro utrostručilo od januara, sa 13,8 milijardi dolara na 38,3 milijarde dolara prema Bloombergovom indeksu – što doprinosi izračunu Markets Insidera da je lista bogatih ove godine dobila 150 milijardi dolara zahvaljujući AI.