Kako je Ilon Mask, najbogatiji čovjek na svijetu, zaradio svoj prvi milion
Milijarder Ilon Mask, osnivač i vlasnik kompanija Tesla, X.com, SpaceX i The Boring Company, rangiran je kao najbogatija osoba na svijetu, prema Forbesu i Bloomberg Billionaires Indexu, s ukupnom neto vrijednošću od 236 milijardi dolara. Za razliku od drugih milijardera i uobičajenih investicijskih priča, Mask je preduzeo neke rizične opcije ulaganja koje su ga na kraju učinile najbogatijim građaninom na planeti od 2021.
Maskov vlasnički udio u proizvođaču električnih vozila Tesla i njegovi udjeli u SpaceX-u i Boring Company odgovorni su za njegovo zapanjujuće povećanje bogatstva. Međutim, Tesla je bio glavni izvor njegovog bogatstva, a dionice kompanije porasle su više od 1.100 odsto u posljednjih pet godina, jer su je investitori nagradili za rast prodaje vozila.
Rani život
Prema magazinu TIME, porodica Mask je i ranije bila dobrostojeća. Ilon se rano zainteresovao za kompjutere i dizajn, a sa 17 godina je pohađao Queen’s University u Kanadi. 1992. godine prelazi na Univerzitet Pensilvanije, gdje studira fiziku i biznis. Tamo je zajedno sa nekoliko prijatelja iznajmio kuću van kampusa i pretvorio je u posao noćnog kluba.
Sa pojavom interneta, Mask je zajedno sa svojim bratom Kimbalom osnovao internetski poslovni imenik pod nazivom Zip2. Prodali su kompaniju za 307 miliona dolara 1999. Compaq-u, nekada dominantnoj kompaniji za proizvodnju računara. Samo je tada zaradio 22 miliona dolara, a zatim je potrošio milion dolara na McLaren F1 superautomobil. Zatim je pokrenuo bankarski startap koji je spojen s drugom kompanijom i na kraju dobio ime PayPal, u kojem je preuzeo ulogu izvršnog direktora. Mask je zaradio ogromno bogatstvo od 180 miliona dolara kada je eBay kupio PayPal za 1,5 milijardi dolara, 2002. godine.
Gradnja Tesle i SpaceXa
Milijarder je osnovao SpaceX 2002. godine sa misijom “kolonizacije” Marsa. Godine 2003. lansirao je Teslu sa vizijom proizvodnje električnih sportskih automobila. Oba biznisa su imala izazovan početak. Prema izvještaju TIME-a, Mask tvrdi da je na kraju uložio gotovo sav novac od prodaje PayPal-a u ove kompanije. SpaceX je doživio brojna neuspješna lansiranja koja su umalo dovela do gašenja kompanije, dok je Tesla naišao na probleme kada su njeni inženjeri saznali da su njeni prototipovi baterija skloni zapaljenju. Tesla je zamalo bankrotirao tokom Velike recesije 2008. Situacija se postepeno popravljala nakon što je NASA investirala u SpaceX i Tesla je 2012. lansirao svoj Model S, koji je postao automobil za “masovno tržište” u SAD-u. Prema Forbesu, danas posjeduje oko 23 odsto Tesle između dionica i opcija.
Ostali poslovi
Firmu za kopanje tunela The Boring Company i neurotehnološki biznis Neuralink Mask je 2016. Prva je prikupila 675 miliona dolara u aprilu 2022. uz procjenu od 5,7 milijardi dolara, prema Forbesu. Mask jeu oktobru 2022. godine kupio i Twitter, za 44 milijarde dolara i vlasnik je oko 74 odsto kompanije, koja je sada ribrendirana u X.
ndtv/Investitor