Vrijeme je da digitalne valute centralnih banaka dokažu svoju vrijednost
Prekretnica Evropske centralne banke (ECB) ka uvođenju digitalnog eura u roku od nekoliko godina znači da je došlo vrijeme da najnovija, digitalna “inkarnacija” novca dokaže svoju vrijednost, ocjenjuje agencija Reuters u svom komentaru.
Nekoliko zemalja je uvelo digitalne valute centralne banke (CBDC); Kina isprobava prototip juana na uzorku od 200 miliona korisnika, Indija se priprema za pilot projekat, a oko 130 zemalja koje predstavljaju 98% globalne ekonomije istražuju digitalnu gotovinu. Među njima je i Crna Gora, koja zajedno sa američkom kriptokompanijom Ripple analizira da li postoji prostor za crnogorsku digitalnu valutu, napominje portal Investitor. Čitaj više
Potez ECB-a u srijedu da uspostavi pilot projekat koji bi mogao dovesti do digitalne valute za 20 zemalja koje koriste zajedničku valutu, čineći je prvom teškom zapadnom centralnom bankom koja je formalno napredovala, mogao bi postati globalni plan.
Pristalice kažu da će CBDC-ovi modernizovati plaćanja novom funkcionalnošću i pružiti alternativu fizičkoj gotovini, koja je, izgleda, u terminalnom padu.
Reuters napominje da ostaju pitanja poput onih zašto CBDC-ovi predstavljaju napredak, s niskim udjelom u zemljama poput Nigerije koje su ih usvojile, kao i protesta protiv planova ECB-a, pokazujući zabrinutost javnosti, prije svega, zbog privatnosti.
Komercijalni bankari zabrinuti su, s druge strane, zbog troškova i mogućeg ugrožavanja depozita jer bi klijenti mogli prebaciti novac na digitalne račune centralne banke, dok se zemlje u razvoju brinu da bi lako dostupni digitalni dolar, euro ili juan mogli izazvati haos u njihovim sistemima.
Šta je danas novac?
Plan ECB-a je “veoma velika stvar, a veliki dio svijeta to pomno prati”, rekao je Džoš Lipski, koji vodi odjeljenje praćenja globalnih CBDC planova u Atlantskom savjetu.
“To je jedna od najvećih centralnih banaka, tako da će, ako dođe do odgovora na pitanja privatnosti i kibernetičke sigurnosti, kao i mogućnost korištenja van mreže, biti vrlo uticajna”, naveo je Lipski.
Centralne banke su bile skeptične oko digitalnih valuta prije pet godina kada je Facebook objavio planove za svoj digitalni token. Sada, međutim, kreatori monetarne politike tek treba da u potpunosti uvjere mnoge zašto su CBDC-ovi odjednom postali potrebni.
Fabio Paneta, član Izvršnog odbora ECB-a koji nadgleda rad banke na digitalnom euru, rekao je da će to pomoći valuti koja je “otporna na budućnost” i smanjiti ono što je nazvao pretjeranim oslanjanjem na sisteme plaćanja američkih kreditnih kartica.
Ali, stručnjaci se češu po glavi.
“Još nije jasno koja je stvar koja bi se mogla učiniti s maloprodajnim CBDC-om koji se ne bi mogao kopirati i novcem komercijalnih banaka”, rekao je Barclaysov izvršni direktor naprednih tehnologija, Li Brejn, koji je bio uključen u nekim od projekata digitalne funte Banke Engleske (BoE).
“Potencijalno kršite dio jedinstvenosti novca”, rekao je on, označavajući rizik dvoslojnog sistema ako CBDC-ima bude dozvoljena drugačija funkcionalnost ili pravila o otkrivanju podataka u odnosu na tradicionalne bankovne račune.
“Ovo se sve svodi na pitanje šta je zapravo novac?”, kazao je Brejn.
Definisanje globalnog standarda
Ključna nepoznanica je da li će američke Federalne rezerve (fed) ili Banka Japana (BoJ) pokrenuti maloprodajne CBDC-ove.
Indija bi mogla biti efikasnije okruženje za testiranje od Kine jer, dok svaki azijski gigant ima više od milijardu ljudi, Indija ima daleko otvoreniju ekonomiju.
Nasuprot tome, čini se da Kanada i još neke zemlje žele da uspore u ovim planovima, dok većina onih koji već koriste CBDC bilježe vrlo malo interesa.
Ovomjesečni podaci sa Bahama, koji su lansirali prvu digitalnu valutu na svijetu 2020. godine, pokazali su da su lične transakcije “SandDollara” pale 11% u prvih sedam mjeseci ove godine, dok su dopune novčanika pale čak četiri puta.
Bilten Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u maju opisao je javno usvajanje nigerijske “eNaire” kao “razočaravajuće nisko”, sa 98,5% novčanika koji nikada nijesu iskorišćeni.
“Trenutni nivo usvajanja ‘eNaire’ odražava ranu fazu svijesti o CBDC-u”, navela je centralna banka zemlje u pisanom odgovoru na pitanja, dodajući da su podaci “u skladu” s očekivanjima.
Bo Li, zamjenik generalnog direktora MMF-a, rekao je ovog mjeseca da multilateralni zajmodavac pomaže desetinama zemalja sa planovima u vezi CBDC-a i da će uskoro objaviti vodič za njihovu upotrebu. MMF gradi ono što naziva svojom XC platformom, namijenjenom za obradu ili “podmirenje” CBDC transakcija.
Lipski iz Atlantskog savjeta rekao je da bi nove aktivnosti, zajedno s tehnološkim izborima koje donose ECB i Indija, mogli da počnu definisanje svjetskog standarda, kao što je VHS učinio ranije u eri video kaseta.
“Glavno pitanje o razvoju CBDC-a je kako će to poboljšati finansijski sistem? Da li je to zaista ono o čemu se radi?”, upitao se on.
Naslovna fotografija: Mika Baumeister on Unsplash