iphone, apple
Foto: Rohan, Unsplash

Zašto je iPhone u Evropi nekoliko stotina eura skuplji nego u SAD?

Podijeli

Ako ste u eurozoni i želite kupiti iPhone vrhunskog ranga, to će vas koštati više nego kupce sa druge strane “bare”.

Preračunato u eure, cijena prikazana na Appleovoj američkoj web stranici počinje od 1.131,74 € za iPhone 15 Pro Max, koji je krenuo u prodaju u septembru. Ovo je povećanje cijene od oko 9% u odnosu na prošlogodišnju verziju, ali za evropske potrošače, Amerikanci prolaze povoljnije.

Cijena u evropskim trgovinama varira od zemlje do zemlje, ali je obično znatno viša nego u SAD-u. U Francuskoj, cijena iPhone 15 Pro Max-a počinje od 1.479 eura, u Njemačkoj 1.449 eura, a u Italiji potrošači za njega moraju izdvojiti najmanje 1.489 eura.

Kada su u pitanju Appleovi “osnovni” telefoni, primijetićete i tu veliku razliku. U SAD-u se osnovni iPhone 15 prodaje po cijeni od 754,18 eura. U Evropi košta od 969 eura u Francuskoj, početna cijena u Njemačkoj mu je 949 eura a u Italiji 979 eura.

Ali prije nego što rezervišete svoj sljedeći odmor u Americi, važno je pažljivije pogledati ove brojke.

Ključni razlog za više cijene je taj što je PDV uključen u evropske cijene, a tu su i dodatne naknade koje se plaćaju prilikom nabavke u SAD-u.

Poreske stope zavise od države u kojoj se nalazite, ali one se uglavnom kreću između 2,9% i 7,25%. Ako želite da kupite iPhone 15 Pro Max u Vašingtonu, gdje je porez na promet 6%, na blagajni će vam biti naplaćeno dodatnih 71,94 dolara (ili nepunih 68 eura).

Ako uzmete Los Anđeles, gdje je porez na promet posebno visok, naplatili bi vam dodatnih 113,91 dolara (107,52 eura).

Dakle, da bismo uporedili te brojke, kupac u LA-u će uštedjeti 239,74 eura kupovinom Apple-ovog najskupljeg telefona, u poređenju sa kupcem u Francuskoj.

A cjenovni jaz između SAD-a i EU nije fenomen koji je ekskluzivan za Appleove nove generacije proizvoda: Kada je iPhone X lansiran 2017. godine, korisnici Twittera su se šalili da bi bilo jeftinije odletjeti u SAD i kupiti uređaj, umjesto da ga kupe u Evropi.

No, iako je ovo možda dobar izgovor za odmor u SAD, stvarnost je malo složenija.

To je zato što ste po zakonu obavezni da platite carinu prilikom ponovnog ulaska u EU sa vrijednim stvarima.

Ako putujete avionom ili brodom, morate prijaviti robu vredniju od 430 eura, a za druge načine prevoza ovaj prag iznosi 300 eura. Ako biste se vratili iz SAD-a u Francusku, carina na iPhone 15 Pro Max bi vas stoga koštala preko 200 eura. Uz dodatne troškove putovanja, ovo definitivno ne bi predstavljalo uštedu.

Dakle, u konačnom, razlog Appleovih viših cijena nije sasvim jasan, ali takođr nema načina da ih Evropljani izbjegnu.

Baveći se ovim pitanjem 2016. godine, kompanija je rekla da postavlja međunarodne cijene proizvoda na osnovu niza faktora, kao što su “kursevi valuta, lokalni zakoni o uvozu, poslovna praksa, porezi i troškovi poslovanja”.

„Ovi faktori variraju od regiona do regiona i tokom vremena, tako da međunarodne cijene nijesu uvijek uporedive sa maloprodajnim cijenama istaknutim u SAD“, objavio je Apple.

Ipak, čak i ako Apple tjera potrošače da plaćaju više za pokrivanje dodatnih operativnih troškova, čini se da to nije narušilo uspjeh kompanije.

iPhone-i čine oko četvrtinu prodaje pametnih telefona u EU, nadmašeni samo od Samsungovih modela.

Euronews/Investitor; naslovna fotografija: Rohan on Unsplash

Izvor:Euronews