Bogatstvo Tima Kuka: Kako Appleov lider zarađuje i troši novac
Bogatstvo izvršnog direktora Applea, Tima Kuka, vrijedi dvije milijarde dolara, prema podacima iz Forbesa.
To je zapanjujuća količina novca, ali u vrijeme pisanja ovog teksta, Kukovo neto bogatstvo čini ga tek 1.647. najbogatijom osobom na svijetu.
Neto vrijednost Tima Kuka uključuje otprilike 3,3 miliona dionica Applea, po Reutersu, što bi prema trenutnoj procjeni kompanije iznosilo oko 651.783.000 dolara.
Prihodi i rashodi
Kuk je zatražio manju platu za 2023. godinu nakon što su njegovi veliki platni paketi izazvali kontroverzu među dioničarima Applea prethodnih godina.
Prema prijavi regulatoru tržišta, američkoj Komisiji za hartije od vrijednosti i berze (SEC), Kukova ciljana ukupna kompenzacija za 2023. iznosila je 49 miliona dolara, ili više od 40% ispod onoga što je plaćen 2022. U drugoj izmjeni, prijava je otkrila da će veći dio njegove plate biti vezan za Appleove dionice.
Kuk je dio svog bogatstva potrošio na nekretnine. Njegova primarna rezidencija je kuća od 2.400 kvadratnih stopa u Palo Altu u Kaliforniji.
On takođe posjeduje veliku vilu u La Kvinti u Kaliforniji, za koju je platio oko 10 miliona dolara 2021. Kuća ima dvije kuhinje, pet spavaćih soba, šest kupatila i “beskonačni” bazen.
Dobrotvorna davanja
Kuk je donirao 2 miliona dolara misterioznoj dobrotvornoj organizaciji ubrzo nakon Božića 2019. godine, otkriva se u dokumentu SEC-a.
U avgustu 2018. donirao je skoro 5 miliona dolara drugoj neimenovanoj dobrotvornoj organizaciji. Od poznatih donacija koje je ranije dao, uključuje onu Centru za pravdu i ljudska prava Robert F. Kennedy i Kampanji za ljudska prava.
Kao izvršni direktor Applea, Kuk je takođe najavio više javnih donacija za konkretne ciljeve, uključujući borbu protiv požara u prašumi Amazona i stambenu krizu u Kaliforniji, za koje je kompanija obećala 2,5 milijardi dolara.
Poznato je i da je Tim Kuk potpisao “zakletvu davanja”, javno izjavljujući da planira dati većinu svog bogatstva prije smrti.
Uspon u Appleu
Tim Kuk se pridružio Appleu kao viši potpredsjednik svjetskih operacija, uloga koja je uključivala teške odluke o zatvaranju mnogih proizvodnih pogona, smanjenju broja dobavljača koje je Apple kimao, eksternalizaciji proizvodnje kada je to bilo moguće i smanjenju zaliha kompanije.
“Čudesnik” u operativnoj racionalizaciji i upravljanju, Kuk je pomogao da se zalihe neprodatih proizvoda kompanije smanje sa 400 miliona dolara neprodatog hardvera na samo 78 miliona dolara za nešto više od pola godine. Kuk i njegov tim su realizovali i dalekovidna ulaganja u tehnologiju kao što je hardver za flash pohranu, osiguravajući zalihe fleš memorije koja će se koristiti u Appleovim revolucionarnim iPod-ima početkom 2000-ih.
Godine 2007. Cook je unaprijeđen da vodi operacije za cijelu kompaniju, a 2009, kada je Stiv Džobs uzeo odsustvo iz zdravstvenih razloga, stupio je na mjesto privremenog izvršnog direktora. Bila je to generalna proba za njegovu promociju u poziciju generalnog direktora koja će uslijediti za samo dvije godine.
Business Insider/Investitor