Cijene nafte dočekuju Novu godinu na nešto više od 77 dolara za barel
Cijena WTI nafte, referentne za američko tržište je u subotu ujutro pala na 71,65 dolara, a Brent nafte na 77,04 dolara za barel, prenio je Oil Price.
Cijene nafte su međutim porasle su u na međunarodnim tržištima prema 78 dolara budući da su ulagače pred kraj godine ponovo zaokupile napetosti u Crvenom moru, zasenivši zabrinutost za potražnju u okruženju visokih kamatnih stopa i posustale privrede, prenosi SEEbiz.
Na londonskom tržištu cijena barela je bila viša 72 centa i iznosila je 77,87 dolara. U gotovo istom iznosu barel je poskupio i na američkom tržištu, gdje se njime trgovalo po 72,53 dolara.
U subotu ujutru cijena WTI nafte, referentne za američko tržište je pala na 71,65 dolara, a Brent nafte na 77,04 dolara za barel.
Trgovci su se posljednjeg radnog dana u godini ponovo usresredili na napetosti u Crvenom moru nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) objavile da su oborili dron i balistički proektil koji su ispalili jemenski Huti.
„Američki vojni brod USS Mason (DDG 87) oborio je u južnom dijelu Crvenog mora jedan dron i jedan protubrodski balistički projektil koji su ispalili Huti“, objavila je američka centralna komanda (CENTCOM).
Nijedan brod na tom području nije prijavio povrede pomoraca, ni materijalnu štetu.
Huti napadima iskazuju podršku Palestincima u Pojasu Gaze, ometajući plovidbu brodova povezanih s Izraelom.
Novi incident ponovo je aktualiziovao pitanje rizika u Crvenom moru koje je ublažio signal danskog brodara Maerska da bi zbog najavljene međunarodne vojne operacije mogao vratiti brodove na rutu kroz Suecki kanal. Do sada preusmjeravali su ih preko Rta dobre nade.
SAD je najavio međunarodnu pomorsku koaliciju koja bi trebalo da štiti plovidbu kroz Crveno more, ali brojni saveznici oklijevaju ili najavljuju povlačenje, otkrivajući podjele oko izraelskog rata u Gazi i američke podrške Tel Avivu.
Zaoštravanje napetosti na važnoj svjetskoj pomorskoj ruti zasjenilo je zabrinutost za potražnju zbog podignutih kamatnih stopa koje koče ekonomsku aktivnost.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici pokušavaju da pariraju slabijoj potražnji smanjenim snabdijevanjem, trenutno za oko šest miliona barela dnevno, što odgovara oko šest odsto globalne ponude.
Zbog praznika OPEC ni danas nije objavio cijenu barela korpe nafte svojih članica. Prošli četvrtak je barel koštao 80,84 dolara.