Crnogorski Telekom, mobile network, 5G, 3G, smart phone
Foto: Crnogorski Telekom

Nastavljene investicije u telekom infrastrukturu: Penetracija veća nego u EU

Podijeli

Tržište elektronskih komunikacija u Crnoj Gori se i tokom prošle godine intenzivno razvijalo, čemu je doprinio stabilan i predvidiv regulatorni okvir, kazali su Pobjedi iz Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP).

“Najveći operatori elektronskih komunikacija su nastavili sa ulaganjima u razvoj mreža, što je osnova za razvoj i pružanje savremenih, kvalitetnih i sigurnih servisa. Svi veći operatori sproveli su migraciju svojih elektronskih komunikacionih mreža prema tzv. All-IP okruženju tako da, preko jedinstvene IP mreže, mogu pružati usluge prenosa glasa, podataka i distribucije AVM (audio-vizuelnih medijskih) sadržaja”, rekli su iz EKIP-a i istakli da su operateri u posljednjih deset godina uložili 650 miliona eura.

“Odnos ukupnih investicija operatora i ukupnih prihoda sektora u prethodnih deset godina je u prosjeku preko 28 odsto i izuzetno je visok, imajući u vidu da je taj odnos u EU oko 13 odsto”, ističu iz EKIP-a i dodaju da trenutno nemaju precizne podatke o ulaganjima operatora u prošloj godini, te podsjećaju da su planovi bili oko 65 miliona eura.

“Imajući u vidu potrebu za daljim razvojem 4G mreža i ubrzani razvoj 5G mreža očekuju se nova ulaganja, pa je procjena, na osnovu podataka dobijenih od operatora, da će u ovoj godini iznos investicija u sektor elektronskih komunikacija biti 44 miliona eura. Višegodišnji trend visokih investicija u sektoru elektronskih komunikacija potvrđuje činjenicu da u Crnoj Gori imamo stabilan i predvidiv pravni i regulatorni okvir, koji je stvorio jednake uslove za sve učesnike na tržištu”, poručeno je iz EKIP-a.

Zadovoljni korisnici

Iz Agencije dodaju da istraživanja pokazuju da je generalni nivo zadovoljstva korisnika kvalitetom elektronskih komunikacionih usluga od 85,2 do 87,9 odsto, dok se stepen zadovoljstva korisnika cijenama kreće od 67,7 do 77,1 odsto, u zavisnosti od vrste usluge.

“Dakle, i ovi statistički pokazatelji ukazuju na kontinuirani razvoj tehnologija geografske i ekonomske dostupnosti najmodernijih servisa i njihovog korišćenja od strane građana”, saopštili su iz EKIP-a i podsjetili da je lani uspješno završena aukcija spektra u kojoj su postojećim mobilnim operatorima dodijeljeni radio-frekvencijski resursi iz opsega 700 MHz i 3,6 GHz, koji su prepoznati kao pionirski 5G opsezi.

“U ovom postupku pobjednici aukcije spektra (Crnogorski Telekom, One i M:tel) su, shodno odluci EKIP-a, u državni budžet uplatili 8,83 miliona eura. U odnosu na početne cijene, tokom aukcije spektra, postignuto je uvećanje jednokratne naknade u iznosu od skoro 1,1 milion eura ili 14 odsto. Na sjednici Vlade, 9. februra prošle godine, ocijenjeno je da je postignuti rezultat premašio očekivanja, što je još jedna potvrda ekspertskog znanja i profesionalnog rada EKIP-a”, kazali su iz Agencije i naglasili da je Crna Gora za sada jedina u regionu uspješno sprovela aukciju u kojoj su dodijeljeni radio-frekvencijski resursi iz opsega 700 MHz i 3,6 GHz.

Iz EKIP-a najavljuju da će, kao i prethodnih godina, i u ovoj godini posebnu pažnju posvetiti zaštiti prava i interesa korisnika elektronskih komunikacionih i poštanskih usluga.

Tokom 2022. godine EKIP-u su podnijete 332 žalbe, a lani 315.

“Kada se broj žalbi, podnijetih EKIP-u, uporedi sa ukupnim brojem korisnika elektronskih komunikacionih usluga (na kraju 2023. godine evidentirano je 190.367 korisnika fiksne telefonije, 1.449.477 korisnika mobilne telefonije i 201.874 širokopojasna priključka, nezavisno od tehnologije koja se upotrebljava za pristup) i brojem podnijetih prigovora kod operatora javnih elektronskih komunikacionih usluga po svim osnovama (7.700 tokom 2022. godine) zaključuje se da se izuzetno mali procenat ukupnog broja korisnika žalio na postupanje operatora”, naveli su iz EKIP-a.

Rezultati istraživanja iz prošle godine pokazala su da je kvalitetom usluga fiksne telefonije zadovoljno 86,3 odsto korisnika, usluga mobilne telefonije 85,8, pristupa internetu 87,9, a uslugom provajdera TV programa 85,2 odsto korisnika.

“Imajući u vidu navedene podatke možemo zaključiti da su prava korisnika elektronskih komunikacionih usluga obezbijeđena visokim stepenom zaštite”, zaključili su iz EKIP-a.

Penetracija u Crnoj Gori bolja nego u EU

U cilju sticanja predstave o stanju sektora elektronskih komunikacija u Crnoj Gori, predstavnici EKIP-a naveli su poređenje pojedinih parametara iz ove oblasti u Crnoj Gori sa njihovim prosječnim vrijednostima u EU.

“Penetracija pretplatnika sa brzinom pristupa od najmanje 100 MB/s u Crnoj Gori je 64,4 odsto (prosjek u EU 55 odsto), pokrivenost mrežama veoma visokog kapaciteta u Crnoj Gori je 79 odsto (prosjek u EU je 76 odsto), pokrivenost mrežama sa optičkim vlaknima u Crnoj Gori je 74 odsto (prosjek u EU je 56 odsto), penetracija korisnika mobilnog širokopojasnog pristupa u Crnoj Gori je 102 posto (prosjek u EU je 87 odsto), dok je ukupna 5G pokrivenost stanovništva u Crnoj Gori 83 odsto (prosjek u EU je 81 odsto)”, naveli su iz EKIP-a.