Tim Kuk Cook Apple
Kuk (YouTube scr)

Sljedeći izvršni direktor Applea: Ko bi mogao naslijediti Tima Kuka?

Podijeli

Izvršni direktor Applea Tim Kuk planira da napusti Apple u narednih deset godina. Evo najjačih kandidata za njegovu zamenu na mjestu izvršnog direktora.

Vrijeme Tima Kuka na vrhu Applea je ograničeno, prema riječima njega samog. U intervjuu iz aprila 2021, Kuk je razgovarao o planovima sukcesije proizvođača iPhonea i potvrdio da namjerava otići.

“Još deset godina? Vjerovatno ne”, odgovorio je Kuk na upit o još jednoj deceniji njegovog upravljanja.

Iste godine, u avgustu, objavljeno je unutar Applea da Kuk vjerovatno želi ostati za još jednu veliku novu kategoriju proizvoda, potencijalno naočare proširene stvarnosti. Sa lansiranjem Apple Vision Pro-a, može se reći da je ispunjen taj poseban zahtjev.

Nekoliko godina kasnije, u novembru 2023, Kuk je ažurirao priču o svom odlasku, jer se zaista radi na više planova nasljedstva u isto vrijeme. Djelimično zato što bi Kuk “sjutra mogao da siđe s ‘pogrešnog ivičnjaka'”, našalio se izvršni direktor. “Nadajmo se da se to neće dogoditi.”

Kada su ga pitali ko će ga zamijeniti, nije naveo imena, ali je ponudio da postoji niz mogućnosti. “Rekao bih da je moj posao da pripremim nekoliko ljudi za uspješnu tranziciju”, nagovijestio je.

Priznao je i da zaista želi “da osoba koja dolazi iz Apple-a bude sljedeći izvršni direktor”. “Tako da je moja uloga da se pobrinem da odbor ima nekoliko njih da bira.”

Osim Kukovih komentara, praktično nema šanse da se zna ko će tačno zauzeti poziciju glavnog izvršnog direktora sve dok ta sudbonosna izjava ne bude objavljena iz Appleovog sjedišta. Barem ne zvanično.

Za koga god odbor odluči da bude sljedeći izvršni direktor, biće odabran s velikom pažnjom i uz pretpostavku da će pogurati kompaniju naprijed. U isto vrijeme, zbog svoje veličine i vrijednosti, on takođe mora biti neko ko neće pokolebati ni investitore.

Postoje jasni favoriti za najveći posao u tehnologiji. Sve su to odabiri koji mogu uvjeriti i dioničare i potrošače, a baš kao i Kuk, mogu se zadržati prilično dugo.

Sigurne ruke: Džef Viljams, Kreg Federigi, Greg “Joz” Džozviak

Najočigledniji izbori za vrh liste potencijalnih čelnika su oni koji se već nalaze u vrhu kompanije, posebno oni koji imaju veliku ulogu u upravljanju Appleovim budućim kursom.

U svojoj ulozi glavnog operativnog direktora (COO), Dežf Viljams je na ključnoj poziciji koju je prethodno zauzimao sam Kuk prije nego što je preuzeo dužnost od Stiva Džobsa. Stoga ne bi bilo iznenađenje da se taj scenario ponovi.

Od “grupe favorita”, Viljams nema najduži staž u Appleu – pridružio se 1998. godine i bio ključni dio u kreiranju prvog iPhonea, kao i Apple Watch-a .

Posebno su bitne Viljamsove godine. Ako Kuk ode deset godina nakon najave, imao bi 70 godina, a Viljams 68, zbog čega je malo vjerovatno da će COO imati dug staž na vrhu.

Još jedan najbolji izbor mogao bi biti Kreg Federigi, SVP softverskog inženjerstva. On je pomogao da se Appleov softver unaprijedi, a njegova istorija seže u NeXT.

Federigi je takođe jedna od velikih ličnosti u Appleu, a njegovo pojavljivanje na kompanijskim događajima s vremena na vrijeme postaje dostojno mima. Nakon otvorenog Džobsa i smirenog Kuka, odbor bi lako mogao izabrati nekoga ko je spreman da napravi šou na pozornici.

Kada su životne godine, tu je situacija drugačija u odnosu na Viljamsa. Kada Kuk ode po sadašnjem planu, Federigi bi imao 61 godinu, što bi moglo biti dobar argument za odliku.

Zatim tu je Greg “Joz” Džozvijak. On se Apple-u pridružio 1986. godine, bio je angažovan za lansiranje originalnog iPod-a, pomogao je u izradi originalnog iPhonea i više puta se pojavljivao na Appleovim prezentacijama.

Njegovih 30 godina iskustva u Appleovom marketinškom odjeljenju takođe bi bilo veliki bonus za kompaniju tako poznatu po reklamiranju. Međutim, njegova starost od 66 godina kada ode Kuk stavlja ga u sredinu kada se uzme u obzir njegov potencijalni mandat.

Sva tri od gorenavedenih lako bi mogli popuniti mjesto generalnog direktora, svojim ličnostima i iskustvom koji bi bili prihvatljivi i investitorima i zaposlenima.

Vidljivo i moguće: Edi Kju i Fil Šiler

Postoji mnogo više kandidata za izvršnog direktora od samo gorenavedene trojice, pri čemu su Edi Kju i Fil Šiler sposobni da urade istu stvar. Obojica su u kompaniji na istaknutim ulogama još od vremena Stiva Džobsa, ali možda će ih pobijediti prva tri.

U slučaju Kjua, stariji potpredsjednik (SVP) internetskog softvera i usluga, ima svoj otisak na cijelom poslu Appleovih usluga.

Kao zaposleni od 1989. godine, Kju ima istoriju iza sebe, ali s potencijalnom starošću od 66 godina u vrijeme Kukovog odlaska, on je više opcija nego što nije.

Šiler također ima sličnu dugu istoriju u Appleu, sa tri decenije rada na proizvodima i marketingu u kompaniji. Kao čovjek zadužen za App Store i Apple Events, takođe je uključen u vrlo ključne elemente Appleovog carstva.

Ono što Šileru ide u prilog je to što on nije SVP: on je Apple Fellow, što znači da ima nižu ulogu u kompaniji. Ovo bi moglo biti od koristi za Šilera, jer znači da bi lakše mogao preuzeti ulogu izvršnog direktora bez narušavanja položaja drugih rukovodilaca.

Međutim, i godine su faktor, a budući da je starosti kao i Kuk, to bi značilo da bi Piler mogao imati 70 godina kada Kuk ode, što čini njegovu zauzetost u ulozi glavnog izvršnog direktora malo težim za opravdanje.

Treći red: Dajerd Obrajen, Džoni Srouji, Liza Džekson i Džon Ternus

Sva četiri od ovih imena su glavni igrači u izvršnom menadžmentu, što ih čini i dalje u igri za izbor, ali ne nužno i najvjerovatnijim odabirom za CEO.

Dajerd Obrajen je SVP maloprodaje, koja nastavlja posao renoviranja i otvaranja novih izloga i prodavnica širom svijeta i upravlja Appleovim online timovima. Upravljanje kupcima je svakako važan dio zašto Apple korisnici vole kompaniju.

Takođe je radila za Apple više od 30 godina i bila je tim za lansiranje svih Apple proizvoda od kada se pridružila. Njeno iskustvo kao šefa ljudskih resursa će takođe biti od koristi kada se bude razmatrala njena potencijalna kandidatura.

Džoni Srouji je Appleov SVP za hardverske tehnologije i igrao je ključnu ulogu u stvaranju svojih timova za silicijumsko i tehnološko inženjerstvo. Rad njegovih timova pomogao je da Appleovi proizvodi budu brži, manji, energetski efikasniji, a sa čipovima A serije i Apple Silicon, revolucionarni.

On se kompaniji pridružio 2008. kako bi pomogao u pravljenju Appleovih čipova, pa će mu utjecaj na kompaniju svakako ići u prilog.

Liza Džekson je potpredsjednica odjeljenja za životnu sredinu, politiku i društvene inicijative, što ne zvuči prirodna stepenica do pozicije izvršnog direktora najveće tehnološke kompanije na svijetu. Pridruživanje Apple-u 2013. takođe se čini kao kratak vremenski period u odnosu na druge, možda i prekratak.

Međutim, budući da je prethodno radila kao administrator američke Agencije za zaštitu životne sredine prije nego što se pridružila Appleu, daje joj menadžersko iskustvo s kojim se drugi ne mogu mjeriti. Tu su i njeni istaknuti nastupi tokom Apple prezentacija, što joj dodaje i značajnu vidljivost u javnosti.

Konačno, Džon Ternus je Appleov SVP za hardverski inženjering, pozicija na koju je premješten 2021. godine nakon što je prethodno bio potpredsjednik hardverskog inženjerstva od 2013. On je u Appleovom timu za dizajn proizvoda od 2021. i radio je na svakoj generaciji i modelu iPada, kao i iPhone i AirPods.

Ternus ima koristi od toga što je faktički lice tranzicije Apple Silicon, kao i njegove godine. Na osnovu diplomiranja na Univerzitetu u Pensilvaniji 1997. godine, Ternus je vjerovatno u kasnim 40-im, što ga čini jednim od najmlađih kandidata koji takođe ima dosta staža u kompaniji.