Bivši glavni ekonomista MMF-a poziva centralne banke da povećaju pragove za intervenciju
Bivši glavni ekonomista u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) i bivši guverner Rezervne banke Indije (IRB) Raghuram Rajan pozvao je centralne banke širom svijeta da podignu svoje interventne pragove. Ova preporuka dolazi nakon govora šefa američkig Federalnih rezervi (Fed) Džeroma Pauela.
Rajan je pohvalio uspjeh Federalnih rezervi u suzbijanju inflacije, koja je pala sa 9% u junu 2022. na ispod 3%. Uprkos tome, on je upozorio na potencijalne rizike, posebno one povezane sa inflacijom usluga i stanovanja koja je u toku.
Rajan je rasvijetlio efekte pandemije i ukrajinskog rata na ponudu i potražnju, što je dovelo do inflacije. On je primijetio da se većina dezinflacije dogodila prirodno, bez uticaja Fed-a.
Rajan je takođe spomenuo da uprkos pokušajima Fed-a da kontroliše potražnju, sektori poput automobila su zabilježili rast prodaje otkako je centralna banka počela da povećava stope. On je to pripisao ekspanziji ponude u američkoj ekonomiji zbog imigracije i povećanja produktivnosti.
Međutim, Rajan je izrazio bojazan zbog poluge finansijskog sektora, koja se nije značajno smanjila, uprkos naporima centralnih banaka. On je upozorio da bi ekonomska stabilizacija mogla ironično povećati rizik od finansijske nestabilnosti.
„Ništa od ovoga, naravno, ne sugeriše da bi centralne banke trebalo da osmisle ekonomski pad kako bi pročistile finansijski sistem. To, međutim, znači da bi trebalo da podignu ljestvicu intervencije kad god upadne u nevolju. Kao i kod šumskih požara, mali tržišni požari mogu dovesti do većih”, zaključio je Rajan.
Rajanovi komentari dolaze u trenutku kada se centralne banke na globalnom nivou bore s posljedicama pandemije. U avgustu je Pauel nagovijestio potencijalno smanjenje kamatnih stopa u septembru, dok je Evropska centralna banka (ECB) držala kamatne stope stabilnim, držeći tržišta da nagađaju kada će doći do smanjenja.
U međuvremenu, očekuje se da će Banka Japana odgoditi dalja povećanja kamatnih stopa do 2025. godine, dajući prioritet stabilnosti tržišta.
U nedavnom istraživanju, menadžeri rezervi centralnih banaka identifikovali su geopolitičke sukobe kao glavnu prijetnju globalnoj ekonomiji, što je dovelo do diversifikacije investicija u različitim regionima i valutama.