Ryanair je ogroman: Prevezli više od 20 miliona putnika mjesečno, dionice skočile
Ryanair je saopštio da je ostvario snažan rast prometa tokom ljeta kada su cijene avio-kompanije pale 5 odsto, a broj putnika premašio 20 miliona mjesečno.
Dionice najvećeg evropskog avio-prevoznika porasle su u utorak, nakon što je izvršni direktor grupe Majkl Oliri revidirao prethodna sumornija predviđanja o dvocifrenom padu prihoda od karata u špicu sezone, iako je rekao da će smanjenje prihoda vjerovatno potrajati do proljeća 2025.
Ryanair posluje i u Crnoj Gori.
“Cijene nijesu bile tako loše kao što smo se plašili na početku ljeta – izgleda da je pad od 5% održiv, mislili smo da postoji rizik da bi mogao biti veći,” rekao je Oliri.
„Broj putnika je veliki, upravo smo na putu da dostignemo 200 miliona za cijelu godinu… A moglo je biti i gore. Putnici dobijaju nešto niže cijene, a mi smo nagrađeni značajnim rastom prometa.”
Oliri je pozvao laburističku vladu u Londonu da preispita carinu putnika u avio-saobraćaju (APD), tvrdeći da će se Ryanair brže širiti u Ujedinjenom Kraljevstvu bez odlazne takse, koja košta 13 funti za evropski let na kratkim udaljenostima ili 7 funti za domaći let.
“Vjerujući im na riječ, oni žele ostvariti rast. Jedna od industrija u kojoj mogu ostvariti dramatičan, prilično brz rast bila bi avijacija ili turizam. Prepreka je APD”, ocijenio je.
Ubrzati procedure kontrole letenja
On je rekao da bi vlada takođe trebalo da zahtijeva hitnu reformu usluga kontrole letenja (ATC), izražavajući frustraciju zbog sve većeg kašnjenja zbog ograničenja vazdušnog prostora u Velikoj Britaniji i EU.
Prema Cansou, tijelu koje predstavlja ATC službe u Evropi i Velikoj Britaniji, kombinacija sve većeg broja letova, zatvaranja ukrajinskog i ruskog vazdušnog prostora, ekstremnih vremenskih prilika i problema sa osobljem predstavljali su “značajne izazove”. Sajmon Hokvard, njegov generalni direktor, takođr je okrivio “finansijska ograničenja” jer su regulatori EU nastojali da ograniče naknade avio-kompanijama za ATC usluge, za koje je rekao da su “lažna ekonomija”.
Aviokompanija je pokrenula web stranicu pod nazivom “ATC je uništio naš odmor” kako bi podstakla putnike koji kasne da se žale direktno Evropskoj komisiji.
Oliri je opisao skori ulazno-izlazni sistem EU (EES), koji će uvesti pojačane granične kontrole od ove jeseni, kao “retrogradni korak”. Rekao je da Ryanair vodi kampanju u EU protiv poboljšanih biometrijskih provjera i Etiasa, uz naplatu 7 eura, koji će vjerovatno biti uveden sljedeće godine.
„Otežati dolazak građana Ujedinjenog Kraljevstva u Evropu nije način da se odgovori na Brexit. Ova ideja da ćete imati elektronsko uzimanje otisaka prstiju putnika iz Ujedinjenog Kraljevstva ili naplatiti 7 € samo izaziva antagonizam među ljudima.
“Brexit je već bio ekonomska katastrofa. Većina ljudi ovdje ionako ima grižu savjesti, a Evropljani bi trebalo da ohrabre novu laburističku vladu da potpiše trgovinski sporazum sa EU. Mislimo da aerodromi nijesu pripremljeni, ne moraju biti, samo su putnici iz Britanije zaglavili u dužim redovima po dolasku.”
Ryanair je najavio da će ove zime početi sa radom četiri nove evropske linije iz London Stansteda, do Dubrovnika, Linza, Reggia i Sarajeva.