Portugal protesti zbog previsokih cijena stanova
Sa protesta (Euronews, YouTube scr)

Portugalci demonstriraju zbog previsokih cijena stanova i kirija

Podijeli

Hiljade ljudi protesovalo je u gradovima širom Portugala protiv nepriuštivih cijena stanova i rastućih troškova kirije, a mnogi kažu da su ih cijene izbacile sa tržišta nekretnina.

Demonstranti su marširali sa transparentima na kojima su bili slogani poput: “Naši kvartovi nijesu vaša stvar” i “Moram da biram između plaćanja kirije ili hrane”.

Stambena kriza u Portugalu ima svoje korijene u hroničnom nedostatku pristupačnih i socijalnih stanova, situaciju pogoršali su bogati stranci koji su se preselili u tu zemlju zbog obećanja poreskih olakšica, navodi Euronews. Procvat turizma doveo je i do porasta kratkoročnih iznajmljivanja za odmor, što je izvršilo dodatni pritisak na tržište nekretnina za lokalno stanovništvo.

“Stambeni problem je problem koji traje već dugi niz godina u našoj zemlji i sada dostiže situaciju koja je više nego nepodnošljiva”, rekao je jedan demonstrant u Portu.

Portugalska koaliciona vlada desnog centra, koju predvodi premijer Luís Montenegro i koju čine Socijaldemokratska partija i CDS-Narodna partija, najavila je paket od 2 milijarde eura za izgradnju 33.000 stanova do 2030. godine, ali mnogi demonstranti sumnjaju da će taj plan biti realizovan.

“Recite Vladi da je potrebno preduzeti mjere za snižavanje cijena stanovanja i na prvo mjesto staviti živote onih koji žive i rade u našoj zemlji i treba im krov”, rekao je Andre Escoval iz udruženja za stambena kretanja, Porta a Porta.

U svojoj internetskoj izjavi o misiji, Porta a Porta kaže da stambena kriza u Portugalu nije privremena, već “hronična i strukturalna”.

Između 2020. i 2021. cijene kuća u Portugalu su porasle čak 157%.

Od 2015. do 2021. godine, rente su skočile za 112%, prema statističkoj agenciji Evropske unije Eurostat.

Portugal je jedna od najsiromašnijih zemalja zapadne Evrope i dugo je tražio investicije u ekonomiju niskih zarada.

Nešto više od polovine portugalskih radnika zarađivalo je manje od 1.000 eura mjesečno, prema statistici Ministarstva rada za 2022.