Microsoft
Ilustracija (Foto: Matthew Manuel, Unsplash)

Američki regulatori planiraju da istraže Microsoftovo poslovanje u oblaku

Podijeli

Federalna trgovinska komisija (FTC) priprema se da pokrene istragu o nekonkurentnim praksama u Microsoftovom poslovanju u oblaku, dok američki regulator nastavlja da se bavi Big Techom u posljednjim sedmicama predsjedavanja Joea Bidena.

FTC ispituje navode da Microsoft zloupotrebljava svoju tržišnu moć u softveru za produktivnost namećući kaznene uslove licenciranja kako bi spriječio klijente da premjeste svoje podatke sa svoje Azure usluge u oblaku na platforme konkurenata, tvrde ljudi koji imaju direktna saznanja o ovom procesu.

Poslovne prakse Microsofta koje se ispituju uključuju naplaćivanje visokih izlaznih naknada i navodno nekompatibilnost svojih Office 365 proizvoda sa konkurentskim oblacima, dodali su.

FTC tek treba da zvanično zatraži dokumente ili druge informacije od Microsofta u okviru istrage, prema tim izvorima.

Potez kojim se provjeravaju Microsoftove poslovne prakse u oblaku označio bi posljednji napor borbe protiv Big Tech-a od strane predsjednice FTC-a Line Khan, koja je svoj mandat fokusirala na agresivno suzbijanje monopolskih moći tehnoloških giganta poput Mete i Amazona.

Khan, koja je postala javna neprijateljka većine dioničara na Wall Streetu, trebalo bi da bude smijenjena nakon što novoizabrani predsjednik Donald Trump u januaru uđe u Bijelu kuću.

Iako bilo koji Khanov nasljednik možda neće zauzeti tako oštar stav, očekuje se da će potencijalni kandidati nastaviti da ciljaju velike tehnološke kompanije koje su izazvale dvostranački bijes u Vašingtonu. Republikanska stranka optužila je internetske platforme za navodnu cenzuru konzervativnih glasova.

Odluka o pokretanju formalne istrage došla bi nakon što je FTC zatražio povratne informacije od učesnika u industriji i javnosti o poslovnoj praksi dobavljača računarstva u oblaku. Rezultati u novembru prošle godine otkrili su da je većina odgovora izazvala zabrinutost oko konkurencije, rekla je tada agencija, uključujući prakse licenciranja softvera koje ograničavaju mogućnost korišćenja nekog softvera u ekosistemima drugih provajdera u oblaku.

FTC je takođe istakao naknade koje se naplaćuju korisnicima koji prenose podatke iz određenih cloud sistema i ugovore o minimalnoj potrošnji, koji kompanijama nude popuste u zamjenu za određeni nivo potrošnje.

Microsoft je privukao pažnju i međunarodnih regulatora zbog sličnih stvari. Britanska uprava za konkurenciju i tržišta istražuje Microsoft i Amazon nakon što je njihov kolega regulator Ofcom otkrio da su se kupci žalili da su “zaključani” kod jednog provajdera, koji nudi popuste za ekskluzivnost i naplaćuje visoke “izlazne naknade” za odlazak.

U EU, Microsoft je izbjegao formalnu istragu svog poslovanja u oblaku nakon što je u julu dogovorio višemilionski ugovor sa grupom rivalskih provajdera u oblaku.

FTC je 2022. godine pokušao da blokira Microsoftovu akviziciju proizvođača video igrica Activision Blizzard u vrijednosti od 75 milijardi dolara, zbog zabrinutosti da bi ugovor naštetio konkurentima za Xbox konzole i poslovanje u oblaku. Savezni sud je, međutim, odbio pokušaj FTC-a da ga blokira, na koji je uložena žalba. Revidirana verzija sporazuma je u međuvremenu zatvorena prošle godine nakon što ju je odobrila britanska CMA.

Od svog početka prije 20 godina, infrastruktura i usluge u oblaku su narasle i postale su jedna od najunosnijih poslovnih linija za Big Tech. U novije vrijeme, ovo je turbopunjeno potražnjom za procesorskom snagom za obuku i pokretanje modela vještačke inteligencije (AI).

Potrošnja na usluge u oblaku porasla je na 561 milijardu dolara u 2023, a istraživač tržišta Gartner predviđa da će porasti na 675 milijardi dolara ove godine i 825 milijardi dolara u 2025. Microsoft ima oko 20 odsto tržišnog udjela na globalnom tržištu oblaka, zaostaje za liderom Amazon Web Services koji ima 31 odsto, ali je skoro duplo veći od Google Cloud-a sa 12 odsto.

Postoji žestoko rivalstvo između trojke i manjih dobavljača. Prošlog mjeseca, Microsoft je optužio Google da vodi “kampanje u sjenci” u namjeri da potkopa svoju poziciju kod regulatora tajnim finansiranjem neprijateljskih lobističkih grupa.

Microsoft je takođe naveo da je Google pokušao da poremeti nagodbu s dobavljačima u oblaku iz EU nudeći im 500 miliona dolara u gotovini i kreditu kako bi odbio svoj dogovor i nastavio da vodi sudski spor.

FTC i Microsoft su odbili da komentarišu najavu istrage.