IATA: Avio-kompanije će prvi put u istoriji zaraditi bilion dolara
Globalna avio-industrija će vjerovatno ostvariti prihod od više od bilion dolara sljedeće godine, jer se čini da će broj putnika dostići rekordnih 5 milijardi, saopštila je u utorak Međunarodna asocijacija za vazdušni transport (IATA).
IATA predviđa i da će se prosječna dobit avio-kompanija po putniku povećati na oko 7 dolara sljedeće godine, što je naglo više u odnosu na samo 2,25 dolara prije 18 meseci. Ove godine se očekuje da će profit po putniku iznositi 6,40 dolara.
Brojke predstavljaju snažan povratak za industriju koja je, zbog pandemije, zabilježila tri uzastopne godine gubitaka između 2020. i 2022, u iznosu od skoro 187 milijardi dolara.
Kontinuirana potražnja za putovanjima, koja se snažno oporavila nakon ukidanja ograničenja putovanja iz ere kovida, brzo je obnovila profit avio industrije i omogućila prevoznicima da naplaćuju veće cijene karata.
Bliskoistočne avio-kompanije prednjačiće naredne godine, prema prognozama IATA-e, sa profitom po putniku od 24 dolara, a slijede američke sa 12 dolara i evropske avio-kompanije sa 9 dolara.
IATA očekuje da će avio kompanije u Africi, Latinskoj Americi i azijsko-pacifičkoj regiji biti manje profitabilne od prosjeka industrije.
Generalni direktor IATA Vili Volš opisao je “ogromnu” cifru prihoda kao “odličnu vijest”. Dodao je, međutim, da će neto profitabilnost u cijeloj industriji i dalje biti „niska“, na 36,6 milijardi dolara – i da neće pomoći kašnjenjima u isporuci aviona od strane „ključnih igrača“, misleći na proizvođače aviona Airbus i Boeing.
„Problemi lanca snabdijevanja imaju veoma značajan uticaj na našu bazu troškova… Tim problemima se ne nazire kraj“, upozorio je on.
Visoki troškovi zbog starih aviona i globalnih sukoba
Hronična nestašica aviona znači da stariji, manje štedljivi avioni lete mnogo duže, što povećava operativne troškove i troškove održavanja i negativno utiču na životnu sredinu.
Globalni sukobi takođe povećavaju troškove zbog velikih dijelova vazdušnog prostora zatvorenog za komercijalne letove, rekao je Volš. Zatvaranja primoravaju avio-kompanije da koriste duže rute, a takođe mogu dovesti do kašnjenja, jer ima manje dostupnog vazdušnog prostora za sve veći broj letova.
Prema IATA-i, nadolazeća promjena vlade u Sjedinjenim Državama mogla bi osujetiti napore avio industrije da do 2050. postignu neto nultu emisiju ugljika.
“Postoji rizik da se koristi koje je industrija imala pod Bajdenovom administracijom možda neće nastaviti pod Trampom”, rekao je Volš, navodeći kao primjer trenutne poreske olakšice za proizvodnju održivog goriva za avione, prema Zakonu o smanjenju inflacije.
Naučnici kažu da se svjetske emisije gasova s efektom staklene bašte moraju smanjiti na nulu do 2050. na neto osnovi — uzimajući u obzir sve zagađenje koje se proizvodi i uklanja iz atmosfere — kako bi se globalno zagrijavanje održalo na najviše 1,5 stepeni Celzijusa. Avijacija čini 2,5% svjetske emisije ugljenika, prema podacima organizacije “Our World in Data”.