online shopping, mobile, Black Friday
Ilustracija (Foto: CardMapr.nl, Unsplash)

Hrvatski potrošači u evropskom vrhu po kupovini online

Podijeli

Litvanija, Hrvatska i Austrija zemlje su članice eurozone s najvećim udjelom online plaćanja u svakodnevnim plaćanjima potrošača, pokazuje najnovije istraživanje Evropske centralne banke (ECB) o platnim navikama potrošača u europodručju u 2024, koje je objavila Hrvatska narodna banka.

Prema rezultatima tog istraživanja, udio online plaćanja u svakodnevnim plaćanjima potrošača bio je najveći u Litvaniji (29 odsto) te u Hrvatskoj i Austriji (po 28 odsto). Što se tiče vrijednosti plaćanja, najveći udio online plaćanja u svakodnevnim plaćanjima po vrijednosti zabilježen je u Estoniji (50 odsto) i Hrvatskoj (47 odsto).

Što se tiče broja plaćanja, gotovina se u eurozoni upotrebljava na prodajnim mjestima u 52 odsto transakcija, što je smanjenje u odnosu na 59 odsto u 2022. U smislu vrijednosti, kartice su najdominantniji platni instrument (s udjelom od 45 odsto, što je smanjenje sa 46 odsto u 2022.), nakon kojih slijede gotovina (39 odsto, smanjenje sa 42 odsto) i mobilne aplikacije (7 odsto, povećanje sa 4 odsto).

Rastu udjela digitalnih plaćanja doprinosi povećanje internetskih plaćanja, na koja se odnosi 21 odsto svakodnevnih plaćanja potrošača prema broju i 36 odsto prema vrijednosti, što je povećanje sa 17 odsto u broju i 28 odsto u smislu vrijednosti u 2022. Kartice su najčešće birani instrument za internetska plaćanja, na koje se odnosi 48 odsto transakcija, a slijede ih druga elektronska sredstva plaćanja, kao što su platne lisnice i mobilne aplikacije koje su činile 29 odsto transakcija, podaci su ECB-a.

Među onima koji su prijavili tehničke poteškoće prilikom online plaćanja, najčešći problem se odnosio na komplikacije prilikom unosa podataka o plaćanju, što je primijetilo prosječno 7 odsto ispitanika u cijelom europodručju. Više ispitanika prijavilo je tehničke poteškoće prilikom unosa podataka o plaćanju u Hrvatskoj (10 odsto), Španiji, Italiji i Sloveniji (svi po 9 odsto).

Iskazane preferencije potrošača eurozone u plaćanju nijesu se promijenile, konstuje se u objavi ECB-s. U 2024, jednako kao i u 2022, 55 odsto potrošača u trgovinama radije plaća karticama i drugim negotovinskim sredstvima, 22 odsto sklonije je plaćanju gotovinom, a 23 odsto nema jasne preferencije. Velika većina potrošača (87 odsto) zadovoljna je pristupom gotovini smatrajući da je podizanje gotovine na bankomatima ili u banci vrlo ili prilično jednostavno, iako je zadovoljstvo neznatno smanjeno (u odnosu na 89 odsto u 2022.).