Beijing, Peking, Kina, China, business, railway
Peking, ilustracija (Foto: Christian Lue, Unsplash)

Kineske banke u problemu: Ne mogu posuditi dovoljno novca

Podijeli

Kineske poslovne banke imaju veliki problem.

Uz sumorne stavove potrošača i preduzeća o izgledima drugog najveće svjetske ekonomije, rast kredita je zaustavljen. Podsticaj službenog Pekinga do sada nije uspio da podstakne potražnju za potrošačkim kreditima i tek će izazvati značajniji oporavak posrnule privrede, prenosi SEEbiz.

Dakle, šta banke rade sa svojom gotovinom? Kupuju državne obveznice.

Kineske državne obveznice zabilježile su snažan porast od decembra, pri čemu su 10-godišnji prinosi ovog mjeseca pali na najniže vrijednosti u istoriji, pavši za oko 34 bazna boda, prema podacima LSEG-a.

“Nedostatak snažne potražnje za potrošačkim i poslovnim kreditima doveo je do tokova kapitala na tržište državnih obveznica”, rekao je Edmund Goh, investicioni direktor za fiksni prihod u abrdnu u Singapuru.

Ipak, “najveći problem na kopnu je nedostatak sredstava za ulaganje”, dodao je, jer “trenutačno nema znakova da se Kina može izvući iz deflacije”.

Ukupni novi zajmovi u juanima u 11 mjeseci do novembra 2024. pali su više od 20% na 17,1 biliona juana (2,33 biliona dolara) u odnosu na prošlu godinu, prema podacima koje je objavila Narodna banka Kine. U novembru su novi bankarski krediti iznosili 580 milijardi juana, u odnosu na 1,09 biliona juana godinu ranije.

Potražnja za zajmovima nije se uspjela povećati uprkos opsežnim mjerama podsticaja koje su kineske vlasti počele da otkrivaju od prošlog septembra, kada je ekonomija bila na ivici promašaja ciljanog rasta za cijelu godinu od “oko 5%”.

Goldman Sachs predviđa usporavanje rasta drugog najveće svjetske ekonomije na 4,5% ove godine i očekuje da će potražnja za kreditima u decembru dodatno usporiti u odnosu na novembar.

“I dalje postoji nedostatak kvalitetne potražnje za zaduživanjem jer su privatna preduzeća i dalje oprezna s odobravanjem novih ulaganja, a domaćinstva takođe stežu kese”, rekla je Lynn Song, glavna ekonomistica u ING-u.

Vlasti su za ovu godinu obećale da će podsticanje potrošnje učiniti glavnim prioritetom i oživjeti potražnju za kreditima s nižim troškovima finansiranja preduzeća i zaduživanja domaćinstava.

Ulagači bi mogli da nastave da traže “izvore bezrizičnog prinosa” ove godine zbog visokog nivoa neizvjesnosti usred potencijalnih carinskih mjera iz inostranstva, rekao je Song, napominjući da i dalje postoje neki upitnici o tome koliko će snažna biti potpora domaće politike.