Volkswagen Germany
Ilustracija (Foto: Julian Stratenschulte/dpa)

Ostaje li Volkswagen njemačka firma?

Podijeli

Volkswagen (VW) je njemački proizvođač automobila, ali djeluje globalno i zavisi od mnogih drugih zemalja kako bi svoje proizvodne linije održao u pogonu, piše Deutsche Welle (DW) a prenosi Index.hr.

Godine 2023. VW – najveći od dvanaest brendova Volkswagen koncerna – proizveo je širom svijeta preko 4,8 miliona ličnih automobila i ostvario prihod od preko 86 milijardi eura (90,2 milijarde dolara), što je povećanje od 17 odsto u poređenju s prethodnom godinom. To proizlazi iz godišnjeg izvještaja objavljenog u martu 2024.

Ali ta dobra vremena su prošlost. Tržište se u međuvremenu znatno promijenilo, posebno kod električnih vozila. A tu su i pogrešne procjene menadžmenta VW-a, koje ugrožavaju uspjeh preduzeća, ocjenjuje DW.

Domaći i globalni problemi

Potražnja za novim vozilima u Evropi pada i možda nikada više neće dostići nivo prije pandemije koronavirusa, kada je prodavano 17 miliona vozila godišnje. Potražnja za VW vozilima posebno je pala otkako kineski konkurenti preuzimaju globalno tržište električnih vozila.

U prvih devet mjeseci prošle godine VW je diljem svijeta prodao 2,26 miliona vozila. To je nešto više nego u istom periodu prethodne godine i prihod je blago porastao. Međutim, operativna dobit je, prema navodima koncerna, pala gotovo 37 odsto s 2,12 milijardi eura u prva tri tromjesečja 2023. na 1,34 milijarde eura u istom periodu prošle godine. Razlog: viši fiksni troškovi i restrukturiranje.

Kod kuće u Njemačkoj u VW-u vlada napeta situacija. Preduzeće je najavilo drastične rezove. Rast cijena energije nakon prestanka ruskih isporuka gasa, kineska konkurencija, visoki troškovi njemačke radne snage i prijeteće američke carine zahtijevaju promjenu smjera.

Kako je kompanija saopštila 20. decembra prošle godine, sa sindikatima je postignut dogovor o postupnom ukidanju 35.000 radnih mjesta, dok će preostali zaposleni VW-a u Njemačkoj u nadolazećim godinama morati odustati od povećanja plata i bonusa.

Mogu li druge zemlje profitirati od problema na lokacijama VW-a u Njemačkoj?

Volkswagen u Evropi i širom svijeta

VW zapošljava 76.000 radnika u Njemačkoj i dodatnih 63.000 širom svijeta.

Bilo zbog blizine kupcima ili zbog jeftinije radne snage – preduzeće raspolaže velikom mrežom proizvodnih lokacija širom svijeta. Osim u Njemačkoj trenutno postoje proizvodni pogoni u Poljskoj, Španiji, Portugalu i Slovačkoj.

Nakon invazije na Ukrajinu 2022. zatvoreni su svi pogoni u Rusiji, uključujući jednu veliku fabriku i zaustavljen je uvoz. Godinu dana kasnije, VW je prodao svu svoju imovinu u toj zemlji, kao i drugi evropski proizvođači automobila. Planirana fabrika u Turskoj nije realizovana zbog pandemije COVID-a 19.

Osim toga, VW proizvodi vozila u Argentini, Brazilu, Meksiku, SAD-u, Kini, Indiji i Južnoafričkoj Republici. Izvan Evrope, najveće VW-ove investicije nalaze se u Kini, a slijede Meksiko i Brazil.

Duga brazilska istorija Volkswagena

Prva fabrika VW-a izvan Njemačke otvorena je prije sedam decenija u dalekom Brazilu. Danas je Volkswagen do Brasil, prema navodima kompanije, najveći proizvođač u toj zemlji. Prošle godine proizvedeno je 25-milionito vozilo.

Iako je na Južnu Ameriku 2023. otpadalo samo osam posto prodaje, VW je trenutno jako zavisan od Brazila. Kompanija ondje uživa veliki ugled i veliki dio vozila na brazilskim putevima dolazi iz Volkswagena. Osim toga, prodaja raste.

Te pozitivne vijesti iz Brazila donekle su olakšale situaciju za koncern. Ali tržište je premalo da bi nadoknadilo gubitke u drugim regionima – i konkurencija nije daleko.

Meksiko kao ulaz na američko tržište

Iako je Sjeverna Amerika 2023. činila nešto više od deset odsto VW-ove prodaje, to je ključno tržište. Ali to je takođe i teško tržište koje bi moglo postati još teže ako SAD uvede carine na vozila proizvedena u inostranstvu.

Volkswagen ima fabriku u američkoj saveznoj državi Tenesi. No budući da VW računa i na jeftiniju radnu snagu te slobodan protok robe unutar sjevernoameričke zone slobodne trgovine USMCA, preduzeće ima i veliku fabriku u Meksiku. No ta strategija bi mogla biti narušena novim američkim carinama.

Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp je izjavio: „Želim da njemačke automobilske kompanije postanu američke automobilske kompanije. Želim da grade svoje fabrike ovdje.“

Njemački proizvođači automobila proizvode u SAD-u razna vozila. Mnoga su namijenjena lokalnom tržištu, a druga izvozu. No Volkswagen je uprkos tome zavisan i od evropskog uvoza, kako bi u potpunosti zadovoljio potražnju u SAD-u. Trampove prijetnje carinama mogle bi dodatno ugroziti poslovni rezultat VW koncerna.

Problematična posebna uloga Kine

Godinama je Volkswagen polagao velike nade u poslovanje u Kini i s njom. Tokom posljednje decenije, koncern se oslanjao na tu zemlju jer mu je omogućavala veliki rast prodaje i širenje proizvodnih kapaciteta. Oboje je sada ugroženo, a kineski san VW-a bi mogao biti završen.

Godine 2019. VW je bio najveći proizvođač automobila u Kini i imao je tržišni udio od 19 odsto na tada najvećem svjetskom automobilskom tržištu. Za VW je Kina bila najvažnija i najprofitabilnija regija, na koju je otpadala trećina ukupnog prihoda i velik dio dobiti.

Danas VW u Kini ima tržišni udio od 14 odsto, a trend je padajući. Domaći kineski konkurenti prodaju sve više vozila. Oni su posebno dobri u proizvodnji jeftinih električnih automobila koji su popularni među kupcima – toliko jeftini da Kanada, SAD i EU odnedavno uvode dodatne carine na kineska električna vozila. Kina je danas najveći svjetski izvoznik automobila i manje nego ikada zavisna od stranih modela.

Uprkos svojoj dugoj povijesti i globalnoj prisutnosti, Volkswagen nije imun na padove. Kako bi uspješno savladao sljedeće velike promjene koncern se mora prilagoditi i pritom uzeti u obzir carine, različitost tržišta te kinesku konkurenciju, koja nevjerovatnom brzinom sustiže VW.