Google odbija da ugradi provjeru činjenica u svoje algoritme, uprkos novom zakonu EU
Google je rekao Evropskoj Uniji da se neće pridržavati predstojećeg zakona o provjeri činjenica, prema kopiji pisma koju je dobio portal Axios.
Kompanija navodi da neće dodavati provjere činjenica u rezultate pretraživanja ili YouTube video zapise i neće koristiti podatke provjere činjenica prilikom rangiranja ili uklanjanja sadržaja.
Axios napominje da Google nikada nije stvarno učestvovao u provjeravanju činjenica kao dio svojih pravila moderiranja sadržaja. Kompanija je, međutim, investirala u evropsku bazu podataka za provjeru činjenica uoči nedavnih izbora za EU.
Pravila za provjeru činjenica prvobitno su implementirana novim Kodeksom prakse o dezinformacijama Evropske komisije. Počeo je kao dobrovoljni set „samoregulatornih standarda za borbu protiv dezinformacija“, ali će uskoro postati obavezan.
Googleov predsjednik za globalne poslove Kent Voker rekao je u pismu Evropskoj komisiji da integracija provjere činjenica “jednostavno nije prikladna niti efikasna za naše usluge”. Kompanija je takođe reklamirala svoj trenutni pristup moderiranju sadržaja, sugerišući da je uradila veliki posao tokom prošlogodišnjeg „ciklusa globalnih izbora bez presedana“.
Google takođe ukazuje na novu funkciju dodatu na YouTube prošle godine koja omogućava određenim korisnicima da dodaju kontekstualne bilješke video zapisima, rekavši da opcija „ima značajan potencijal“.
Voker je napisao i da će Google nastaviti da ulaže u trenutne tehnologije moderiranja sadržaja, kao što su Synth ID vodeni žig i AI otkrivanja na YouTubeu.
Trenutno nema informacija šta će EU učiniti kao odgovor na Google-ov dopis, nakon što prakse digitalne provjere činjenica postanu zakonska obaveza.