Spasavanje Instituta u Igalu: Rakčević i Vlada se dogovorili
Vlada Crne Gore i najveći manjinski akcionar Instituta „Dr Simo Milošević“, vlasnik kompanije Vile Oliva, Žarko Rakčević, nakon naknadnih pregovora, postigli su dogovor o korekciji Plana restrukturiranja, o kojem se Skupština akcionara danas, ipak, nije izjasnila.
Datum narednog sastanka biće poznat nakon što autor plana, Univerzitet Crne Gore unese dogovorene izmjene.
Izvršni direktor Instituta, dr Zoran Kovačević pročitao je na kraju zasijedanja zaključke koje su usvojili Vlada i manjinski akcionar sa značajnim učešćem u kapitalu.
“Usaglašen je stav da dokumenta, odnosno materijale koji su predmet ove Skupštine akcionara treba dodatno izmjeniti i uskladiti sa postignutim dogovorom, te se iz tog razloga akcionari o njima neće izjašnjavati na ovoj sjednici, zaključak jedan. Zaključak dva: u skladu sa postignutim dogovorom, dopunjen Plan restrukturiranja Instituta Igalo biće razmatran na narednoj vanrednoj Skupštini akcionara, koja će biti sazvana u najkraćem mogućem roku, kako bi u skladu sa zakonskom procedurom svi akcionari Instituta Igalo bili blagovremeno upoznati sa istim”, naveo je Kovačević, a prenio portal Dan.
Državna sekretarka Majda Adžović potvrdila je da su Vlada Crne Gore i Žarko Rakčević postigli dogovor, uz zahtjev Univerzitetu Crne Gore da dopuni Plan restrukturiranja.
“Imajući u vidu samu sadržinu tih dopuna Plana i njihov obim, od Univerziteta je stigao odgovor da im je potrebno određeno vrijeme kako bi to učinili, te u tom smislu je i zajednički predlog da sačekamo dopunu tog Plana, kako bi se o njemu i izjasnili, odnosno kako bi ga usvojili”, poručila je ona.
Adžović je kazala da Vile Oliva ostaje u Institutu Igalo i biće partner Vladi Crne Gore u daljem razvoju ove zdravstvene ustanove.
“Institut Igalo neće ići u stečaj, neće biti zatvoren, nego će nastaviti da posluje uz, nadamo se, uspješnu realizaciju Plana restrukturiranja u narednom periodu, kako bi smo Institut podigli na nivo četiri zvjezdice, a koji će pružati rehabilitaciju građanima Crne Gore”, istakla je Adžović.
Predstavnik manjinskog akcionara sa značajnim učešćem u kapitalu, Petar Rakčević priča da su nakon zasijedanja 9. januara imali intenzivne pregovore sa predstavnicima Vlade oko iznesenih zamjerki na prvobitni Plan restrukturiranja.
“Vlada dijeli viđenje za tih nekoliko spornih tačaka, koje smo tada iznijeli, a to su prodaja glavne zgrade prve faze, koja jednostavno neće biti predmet prodaje ili dezinvestiranja, da se aktivno učestvuje u pretvaranju iz prava korišćenja u pravo svojine zemljišta i da se na tom zemljištu može predvidjeti nešto što je vezano isključivo za zdravstveni ili komercijalni turizam, da problematizacija koju smo imali po pitanju visine ulaganja u Institut predstavlja gornju, a da će se sutra kroz predračun radova i tenderski postupak utvrditi koliko to zaista košta”, kazao je on.
Dječje odjeljenje, kako se moglo čuti, biće prodato ali samo za potrebe izgradnje škole u Igalu.
Rakčević je informisao da je prvobiti Plan restrukturiranja predviđao da akcionar sa značajnim učešćem u kapitalu, kao i manjinski akcionari prodaju svoje akcije, ali to nije odgovaralo kompaniji Vile Oliva, koja je spremna na ulaganje, ali i srazmjerno učešću pokrivanje gubitaka Instituta.
“U tom prvom koraku, spremni smo da snosimo do sedam miliona eura od postojećih gubitaka Instituta, čime bi se vlasništvo Vile Oliva samo povećalo za 1,5%. Poruka koju želim da pošaljem u ime Vile Oliva je da ćemo učiniti sve da Institut ne ide u stečaj, da ćemo aktivno učestvovati u pokrivanju gubitaka i sutra, ako bude potrebno, a biće, za investicije u drugoj fazi”, poručio je Rakčević.
Nastavak vanrednog zasijedanja Skupštine akcionara Instituta, na kojem će se akcionari definitivno izjasniti o Planu restrukturiranja biće zakazan u narednih 30 dana.
AKO STE PROPUSTILI:
Rakčević kupio dodatne akcije Instituta u Igalu za 334 hiljade eura