Naftna industrija Srbije NIS
Foto: NIS

Rusija spremna da Srbiji proda 6% NIS-a

Podijeli

Rusija je spremna da Srbiji proda oko 6% udjela u srpskoj naftnoj kompaniji NIS i tako smanji svoj udio u kompaniji na ispod 50%, kao odgovor na zahtjev SAD-a.

Kremlj je navodno službenim kanalima Vladi Srbije poručio da je to jedini ustupak na koji ruska strana može pristati i da ih prodaja NIS-a u ovom trenutku ne zanima.

Neslužbeno se u javnosti spominjala i mogućnost nacionalizacije NIS-a, ali je Vlada Srbije zaključila da bi takvo rješenje zemlju dovelo u vrlo nepovoljan položaj uoči predstojećih pregovora o novom ugovoru o kupnji plina iz Rusije.

Najveći problem NIS-a je plaćanje nafte i opreme na međunarodnom tržištu, što će kompaniji od 28. februara biti nemoguće, piše Kompas-info.

NIS u Srbiji nastavlja da nesmetano posluje, no kao jedina kompanija koja ima rafineriju nafte u zemlji, to bi moglo ugroziti snabdijevanje cjelokupnog domaćeg tržišta.

NIS i Vlada Srbije, navodno, neslužbeno razmatraju nekoliko rješenja, a sva se svode na pronalaženje posrednika za kupovinu nafte i opreme na međunarodnom tržištu.

Jedno od rješenja je da neka od stranih naftnih kompanija (neslužbeno se spominje MOL) kupi naftu za NIS na svjetskom tržištu, koju će preprodavati ovoj kompaniji u Srbiji, a zauzvrat dobiti povoljniju cijenu kada se sirovina preradi u naftne derivate u rafinerijama NIS-a. Hoće li Amerikanci zažmiriti na takvu transakciju kojom bi se zaobišle ​​sankcije protiv ruske firme, još nije poznato.

Drugo rješenje je da Vlada Srbije formira Agenciju za naftne derivate koja bi se bavila otkupom i uvozom nafte, a zatim je u Srbiji preprodavala svim zainteresovanima, pa tako i NIS-u. A za ovo rješenje postoji bojazan da bi SAD izvršile pritisak na državu Srbiju da ne posluje s ruskom kompanijom.

Treće rješenje je osnivanje privatne kompanije koja bi kupovala i uvozila sirovu naftu, a zatim je preprodavala NIS-u u Srbiji. Ne zna se hoće li i ovo rješenje proći ispod američkog radara, no vjeruje se da bi jedno od tri ponuđena moglo biti prihvatljivo.

Zaposlenima u Naftnoj industriji Srbije 19. februara biće isplaćene plaće – akontacije jer banke tada zbog američkih sankcija prestaju poslovati s NIS-om.

Zaposleni NIS-a čekaju odgovore uprave hoće li nakon 28. februara dobiti redovne plate. Problem je što ni uprava ne može sa sigurnošću reći ništa o tom pitanju, zbog čega je odlučeno da se plata isplati unaprijed i tako osigura mir u kompaniji.

Postoje i neslužbene najave da će Vlada Srbije pronaći način da iz proračuna isplati plate zaposlenima NIS-a, ako kompanija zaista zapadne u probleme zbog obustave poslovanja s bankama, no o tome se još niko nije službeno izjasnio, javlja Kompas a prenosi Indikator.ba.

Vezana vijest:

Čekajući Dan D: Srbija nema zakon kojim bi nacionalizovala NIS