OTP Bank
OTP banka (Foto ustupio: CKB)

Rekordna godina za OTP Grupu: Evo ključnih brojki i prognoza za 2025.

Podijeli

U 2024. godini dobit OTP Grupe nakon oporezivanja iznosila je više od 2,72 milijarde eura, što je u skladu s godišnjim rastom dobiti od 9%, dok je godišnji ROE iznosio 23,5%.

Grupa posluje i u Crnoj Gori, kroz vlasništvo u CKB banci.

Svi geografski segmenti izvijestili su o pozitivnim rezultatima, a udio inostranih prihoda u ukupnom doprinosu dobiti dostigao je 68%.

Kumulirani prilagođeni profit nakon poreza porastao je za 19%, dok je organski i prilagođen za valutni uticaj rast iznosio 10% u odnosu na prethodnu godinu.

Operativna dobit za cijelu godinu porasla je za 22%, pri čemu su ukupni prihodi porasli za 17%, uglavnom zahvaljujući povećanju neto kamatnih prihoda za 22% (+20% organski i prilagođeno za valutni uticaj), što je podstaknuto kako širenjem poslovnih volumena, tako i poboljšanjem marži. Povećanje marže u OTP Core-u (Mađarska) bilo je posebno izraženo: od najnižih nivoa zabilježenih u prvom kvartalu 2023. godine, postepeno se poboljšavala, a do četvrtog kvartala 2024. godine čak je premašila nivo prije rata i izuzetno visokih kamatnih stopa.

Neto naknade i provizije porasle su za 13% organski i prilagođeno za valutni uticaj. Operativni troškovi porasli su za 11% organski i prilagođeno za valutni uticaj. Godišnji omjer troškova i prihoda (CIR) poboljšao se za 2,3 procentna poena na 41,3%. Ukupni troškovi rizika povećali su se za 83% na 400 miliona eura.

Konsolidovani kvalitet kredita ostao je stabilan, a glavni pokazatelji kvaliteta kredita nastavili su se povoljno razvijati. Konsolidovani depoziti porasli su za 6% u odnosu na prethodnu godinu, organski i prilagođeni za valutni uticaj, dakle bez efekta prodaje poslovanja u Rumuniji. Neto omjer kredita i depozita Grupe dostigao je 74% na kraju 2024. godine, što je rast od 1 procentni poen u odnosu na prošlu godinu.

Dobit nakon oporezivanja od 614 miliona eura ostvarena u četvrtom kvartalu 2024. godine označila je pad od 22% u odnosu na prethodni kvartal, uglavnom zbog viših operativnih troškova i otpisa vrijednosti.

Na kraju 2024. godine, konsolidovani omjer zajedničkog kapitala prve kategorije (CET1) prema IFRS-u i pod prudencijalnim obuhvatom konsolidacije iznosio je 18,9%, što predstavlja rast od 2,3 procentna poena u odnosu na kraj 2023. godine. Konsolidovani omjer adekvatnosti kapitala (CAR) iznosio je 20,3% na kraju decembra, što podupire rast od 1,4 procentna poena u odnosu na prethodnu godinu.

U 2025. godini uprava očekuje marginalno poboljšanje operativnog okruženja. Organski rast volumena dostupnih kredita, prilagođen za valutni uticaj, mogao bi biti iznad 9% koliko je ostvareno u 2024. godini, dok bi neto kamatna marža mogla biti slična onoj od 4,28% postignutoj prošle godine. Slično tome, CIR bi mogao biti nešto viši, a ROE niži nego u 2024. (41,3% i 23,5% respektivno), zbog očekivanog smanjenja poluge.