Ivan Bulatović, CEO EPCG. Elektroprivreda Crne Gore
Bulatović na ESG Adria Summitu (Foto: EPCG)

Bulatović: EPCG ulazi u novu fazu – spajanje tržišta, dekarbonizacija i investicije

Podijeli

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) potvrdila je svoju stratešku poziciju u regionalnoj energetskoj tranziciji kroz aktivno učešće na ESG Adria Samitu, održanom u Tivtu, gdje su se okupili vodeći stručnjaci iz oblasti ekonomije, energetike i održivog razvoja, uz prisustvo predstavnika vlada i kompanija iz regiona.

Na panelu posvećenom integraciji tržišta električne energije i uvođenju CBAM mehanizma (granične takse na emisije ugljen-dioksida), izvršni direktor EPCG Ivan Bulatović istakao je da je spajanje tržišta presudno za budućnost kako državne elektroprivrede, tako i čitavog energetskog sektora.

“Spajanje tržišta donosi nam dnevnu trgovinu, tržišno balansiranje i preciznije vrednovanje portfolija i proizvoda, što ujedno otvara vrata stabilnijem poslovanju i većem interesovanju investitora”, rekao je Bulatović.

Podsjetio je da je odluka o povezivanju tržišta već donesena na nivou Vlade Crne Gore, a pregovori s regulatorima i berzama Crne Gore i Italije su u toku. Ipak, istakao je da je riječ o tehnički složenom procesu, uz procjenu da bi digitalno spajanje moglo biti realizovano krajem 2026. ili početkom 2027, dok se potpuna integracija očekuje tek oko 2036/2037. godine.

Bulatović je najavio i početak novog investicionog ciklusa EPCG, sa fokusom na obnovljive izvore energije i postepenu transformaciju termoelektrana. Novi pravni okvir Ministarstva energetike, koji uvodi podsticaje za zelenu energiju i energetsku efikasnost, ocijenio je kao važan signal za investitore.

“Proces jeste dug i kompleksan, ali prvi rezultati pokazuju da smo na dobrom putu”, poručio je Bulatović.

Ove poruke bile su uvod u nastavak diskusije na okruglom stolu održanom narednog dana u Pomorskom institutu u Tivtu, gdje su uz predstavnike EPCG učestvovali i čelni ljudi Energetske zajednice, KfW banke, kao i vodećih elektroprivreda regiona – EPS, ERS, EPHBH – te zvaničnici iz Crne Gore i Sjeverne Makedonije.

Zajednički zaključak bio je jasan: region mora ubrzati spajanje tržišta i dekarbonizaciju kako bi uspostavio konkurentan, stabilan i održiv energetski sistem. Posebna pažnja posvećena je potrebi za finansijskom podrškom iz fondova EU, međunarodnih partnera i privatnog sektora – bez čega tranzicija neće biti ni brza ni održiva.

U svjetlu skorog uvođenja CBAM mehanizma, predviđenog za 1. januar 2026. godine, učesnici su ocijenili da je ovakav dijalog ključan za pripremu energetskih sistema na nove evropske standarde.

Elektroprivreda Crne Gore tako i formalno potvrđuje svoju ulogu jednog od predvodnika energetske transformacije na Zapadnom Balkanu, uz jasan strateški kurs ka evropskom tržištu i zelenim izvorima energije, saopštili su iz kompanije.