PwC zatvara poslovanje u devet zemalja
PwC je obustavio poslovanje u više zemalja koje su globalni čelnici kompanije procijenili kao premale, previše rizične ili neprofitabilne, u pokušaju da izbjegne ponavljanje skandala koji su narušili ugled ove revizorske mreže.
Ova kompanija iz tzv. “velike četvorke”, koja funkcioniše kao globalna mreža lokalno vlasnički organizovanih firmi, početkom mjeseca prekinula je saradnju sa svojih deset članica u frankofonskoj Africi, nakon rastućih nesuglasica sa lokalnim partnerima, prema izjavama osoba upoznatih s pregovorima.
Lokalni lideri ističu da su izgubili više od trećine posla u proteklim godinama jer su ih globalni čelnici PwC-a pritiskali da se odreknu rizičnih klijenata, što je pokrenulo pregovore o izlasku još prošle godine, piše Financial Times (FT).
Raskid je finalizovan samo nekoliko mjeseci nakon što je PwC prekinuo veze sa svojim firmama u Zimbabveu, Malaviju i Fidžiju, pokazuju podaci o entitetima PwC-a i izvještaji lokalnih medija.
Jedna osoba upoznata s procesom odlučivanja navela je da PwC napušta manje članice koje mogu predstavljati reputacioni rizik ili nemaju kapacitete za ulaganje u sofisticirane sisteme usklađenosti. Njihov konkurent KPMG, prema izvještaju Financial Timesa, poručio je manjim članicama da se moraju spojiti.
Bivši partner PwC-a, zadužen za pitanja usklađenosti, rekao je da su međunarodni lideri trošili nesrazmjerno mnogo vremena na Afriku, uprkos tome što taj kontinent generiše daleko manji prihod od drugih regija.
Kompanija potresena skandalima
Globalni predsjednik PwC-a, Mohamed Kande, od jula kada je preuzeo funkciju, suočen je s posljedicama skandala na više kontinenata, uključujući i najveće nacionalne članice mreže.
U Kini, lokalni ogranak je utvrđeno da je “prikrivao ili čak tolerisao” prevaru u nekretninskom gigantu Evergrande, zbog čega mu je zabranjeno potpisivanje revizija na šest mjeseci, što je izazvalo egzodus klijenata. U Australiji je otkriveno da je poreski partner zloupotrijebio povjerljive informacije vlade, što je izazvalo političku buru. U oba slučaja, globalni čelnici PwC-a preuzeli su kontrolu i zamijenili lokalno rukovodstvo.
Kompaniji je takođe zabranjeno da godinu dana sarađuje sa suverenim investicionim fondom Saudijske Arabije.
„PwC je postao oprezniji nego ranije, i to možemo razumjeti“, rekla je Nadine Tinen, koja je bila viši partner PwC-a za frankofonsku Afriku do raskida sa deset lokalnih firmi. „Kada pogledate parametre rizika u vezi s transparentnošću i korupcijom, zemlje frankofonske Afrike su uvijek visoko na listi. To nije ništa novo.“
Poslovanje PwC-a u toj regiji bilo je pod pojačanim nadzorom od 2021. godine i otkrića iz afere “Congo Hold-Up”, kada su procureli dokumenti koji su ukazivali na široko rasprostranjenu korupciju u Demokratskoj Republici Kongo, uključujući i banke koje je revidirao PwC.
Nakon uzastopnih “čistki” među klijentima koji su se našli u tim dokumentima, lokalni izvršni direktor rekao je da je ostala dilema: „ostati i propasti, ili otići i pokušati opstati van PwC mreže“.
Oko polovine od 30 partnera PwC-a iz frankofonske Afrike sada su se pridružili jednoj od dvije nasljedničke firme: Vinka, koju vodi Tinen i koja je bazirana u Kamerunu sa ambicijom da izgradi novu revizorsku i konsalting mrežu po uzoru na “veliku četvorku”, te Mansa, mreža partnerstava po državama fokusirana na poreske i pravne usluge. Obje firme tvrde da će zadržati PwC standarde, ali biti fleksibilnije prema lokalnim okolnostima.
„Percepcija rizika u Africi može biti drugačija kada ovdje živite nego kada gledate izvana“, rekla je Tinen.
PwC je odbio da dodatno komentariše svoje povlačenje, osim kratke izjave na svom sajtu u kojoj navodi da je odlazak firmi iz frankofonske Afrike rezultat strateškog pregleda. „PwC mreža će zadržati snažno prisustvo u Africi i ima planove za kontinuitet usluga za svoje klijente“, stoji u saopštenju.