Bil Gejts, Bill Gates
Gejts (YouTube, scr)

Bil Gejts iskreno: Da, novac donosi sreću – ali ne zbog luksuza, već zbog slobode od finansijskog stresa

Podijeli

Kažu da novac ne može kupiti sreću, ali može kupiti mnoge druge stvari. Međutim, za Bila Gejtsa, suosnivača Microsofta čije se bogatstvo procjenjuje na 168 milijardi dolara (prema Bloomberg-u), novac ipak ima vrijednost – on uživa u prednostima bogatstva.

Ne radi se samo o luksuznim vilama širom svijeta (iako posjeduje „samo“ 130 miliona dolara vrijednu vilu Xanadu 2.0), superjahtama (prodao je superjahtu „Project Breakthrough“ vrijednu 645 miliona dolara i prateći brod Wayfinder od 59 miliona), niti o luksuznim igračkama, iako ga nikada nijesu krasile ekstravagantne demonstracije bogatstva.

Za šestog najbogatijeg čovjeka na svijetu, prava prednost bogatstva jeste – sloboda od svakodnevnog finansijskog stresa.

Zanimljivo je da je Gejts postao milijarder još 1987. godine, što znači da gotovo 40 godina nije morao da brine o novcu. I ne libi se to priznati. Tokom Reddit AMA sesije 2019. godine, kada su ga pitali da li je kao milijarder srećniji nego da je ostao srednja klasa, Gejts je odgovorio:

Da. Ne moram da razmišljam o troškovima liječenja ili školovanja. Sloboda od finansijskih briga je zaista blagoslov.“

Ali, to ne znači da misli da čovjek mora biti centimilijarder da bi bio srećan. Za njega je ključna ta sloboda od finansijskog pritiska, a smatra da je za to dovoljan „samo“ jedna milijarda. To je, otprilike, iznos koji planira da ostavi svojoj djeci – 1% svog bogatstva, odnosno 1,68 milijardi dolara, podijeljenih na troje djece. Svako dijete dobiće po oko 560 miliona dolara – iznos koji je „skroman“ po mjerilima milijardera.

Gejtsova djeca su imala stabilno djetinjstvo i svijetlu budućnost zahvaljujući mudrom roditeljstvu ovog 68-godišnjeg tehnološkog tajkuna i njegove bivše supruge, Melinde Frenč Gejts. Ne samo da djeci ostavlja skromno nasljedstvo, već i otvoreno govori da ne želi da zadrži većinu svog bogatstva za sebe.

Bil Gejts je, kao suosnivač inicijative „Giving Pledge“ zajedno sa Vorenom Bafetom, pozvao milijardere da najmanje polovinu svog bogatstva doniraju u humanitarne svrhe. I očigledno – on sam daje primjer. U svijetu u kojem se bogatstvo gomila i čuva, Gejts se izdvaja ne samo po tome koliko je zaradio, već i koliko je spreman da pokloni.

Izvor: luxurylaunches.com/Investitor