SAD izgubile posljednji “AAA” kreditni rejting
Agencija Moody’s Ratings je u petak snizila kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država, čime su SAD izgubile i posljednju savršenu ocjenu kreditne sposobnosti. Ova odluka bi mogla uzdrmati finansijska tržišta, povećati kamatne stope i dodatno opteretiti Amerikance koji se već suočavaju s inflacijom i trgovinskim carinama, javio je CNN.
Moody’s je bila posljednja od tri velike kreditne agencije koja je zadržavala najviši rejting (AAA) za američki državni dug – još od 1917. godine. Sada je SAD smještena jednu stepenicu niže, na ocjenu Aa1, čime se pridružuje agencijama Fitch i S&P koje su rejting snizile 2023. i 2011. godine.
Kao glavni razlog sniženja, Moody’s je naveo “više od decenije rastući državni dug i udio kamata u budžetu, koji su sada znatno viši u poređenju sa drugim državama sličnog rejtinga”. Agencija očekuje da će potreba za zaduživanjem i dalje rasti i negativno uticati na američku ekonomiju.
Iz Bijele kuće su reagovali poručujući da su “administracija Donalda Trumpa i republikanci fokusirani na ispravljanje haosa koji je ostavila Bajdenova administracija, kroz eliminaciju rasipništva, zloupotreba i prevara, te donošenjem jednog velikog zakona koji će vratiti fiskalni red”, izjavio je portparol Kuće, Kush Desai. “Da Moody’s ima kredibilitet, ne bi ćutao dok se fiskalna katastrofa odvijala tokom posljednje četiri godine.”
Portparol Ministarstva finansija nije odmah odgovorio na zahtjev CNN-a za komentar.
Moody’s je još u novembru prošle godine upozorila da bi mogla smanjiti rejting SAD, pozivajući se na političku nestabilnost, uključujući gotovo neizbježno bankrotiranje zemlje tokom prošlog ljeta i istorijsku smjenu predsjednika Predstavničkog doma Kevina McCarthyja, bez brzog imenovanja zamjene.
Stabilna prognoza – za sada
Moody’s naglašava da ne vidi neposrednu opasnost od daljeg sniženja rejtinga i da je prognoza za SAD trenutno “stabilna”. To se, između ostalog, zasniva na dugoj tradiciji efikasne monetarne politike koju vodi nezavisna Federalna rezerva. Ipak, Donald Trump je u posljednje vrijeme doveo u pitanje nezavisnost centralne banke, pa čak zaprijetio da će otpustiti njenog predsjednika Jeromea Powella.
Iako je rejting Aa1 niži od savršenog, i dalje je vrlo jak. Moody’s navodi da sistem američkog upravljanja – iako izazvan – još uvijek zaslužuje skoro savršen rejting.
“Stabilna prognoza takođe uzima u obzir ustavnu podjelu vlasti koja doprinosi dugoročnoj efikasnosti politike i pokazuje otpornost na kratkoročne političke šokove”, navela je agencija.
Prema Moody’s-u, povećanje državnih prihoda ili smanjenje potrošnje moglo bi vratiti SAD na najviši rejting. Trump pokušava upravo to – kroz Ministarstvo za efikasnost vlade, kojim rukovodi Elon Musk – što je rezultiralo otpuštanjem hiljada državnih službenika i gotovo potpunim ukidanjem američke agencije USAID.
Ipak, još nije jasno da li će te mjere zaista umanjiti potrebu za zaduživanjem. Prema procjenama Ministarstva finansija, zemlja se već približava ljetnjem roku kada bi mogla ostati bez sredstava za servisiranje duga ako se ne poveća limit zaduživanja.
Istovremeno, Trump gura Kongres da usvoji zakon “Jedan veliki i prelijepi zakon” (One Big Beautiful Bill Act), koji bi trajno zadržao poreske olakšice iz Zakona o poreskim reformama iz 2017. godine i dodao nove, privremene poreske olakšice kako bi ispunio svoja predizborna obećanja.
Zakon takođe predviđa istorijska smanjenja potrošnje za socijalne programe – posebno Medicaid i pomoć za hranu – s ciljem rezanja budžetske potrošnje.
Međutim, gubitak poreskih prihoda bi i dalje značajno nadmašio planirane uštede. Prema preliminarnoj procjeni Odbora za odgovoran budžet, ovaj paket bi povećao državni dug za 3,3 biliona dolara u narednoj deceniji.
Godišnji deficit bi porastao sa 1,8 biliona dolara u 2024. na 2,9 biliona u 2034. jer bi vlada nastavila da troši više nego što prihoduje.
Zašto su SAD izgubile rejting AAA
Ogromni deficiti, jedinstveni američki sistem ograničavanja zaduženja i politička blokada nalaze se u osnovi svih dosadašnjih sniženja rejtinga od strane tri velike agencije.
S&P je 2011. kao razlog naveo “političku ucjenu” i smanjenje stabilnosti i predvidivosti američkog upravljanja. Fitch je 2023. upozorio na “fiskalnu degradaciju”, rastući državni dug i slabljenje institucionalnog kredibiliteta.
Deficit SAD je 2011. iznosio 1,3 biliona dolara, a prošle godine porastao je na 1,8 biliona.
Administracije Obame i Bajdena kritikovali su tadašnje odluke agencija – Janet Yellen je 2023. odluku Fitcha nazvala “arbitrarnom i zasnovanom na zastarjelim podacima”.
Šta znači novo sniženje rejtinga za Amerikance
Američki državni dug se dugo smatrao najsigurnijom investicijom u svijetu, ali sniženje rejtinga od strane Moody’s-a, Fitcha i S&P-a šalje drugačiju poruku.
Sniženje rejtinga može izazvati rast prinosa na američke obveznice jer investitori traže veću premiju za rizik. Time bi porasle kamatne stope i na ostale oblike zaduživanja – uključujući hipotekarne kredite, potrošačke zajmove i međunarodne finansijske ugovore koji su često vezani za desetogodišnju američku obveznicu.