Ryanair: Slabiji profit zbog jeftinijih karata, ali snažna ljetnja potražnja u najavi
Ryanair je upozorio da će njegov rast ove godine usporiti zbog kašnjenja u isporukama aviona Boeing, dok je istovremeno objavio pad profita usljed nižih cijena avio-karata tokom prošle godine.
Najveća evropska niskotarifna avio-kompanija (koja posluje i u Crnoj Gori, prim. Investitor.me) predviđa da će broj putnika porasti za 3% – na 203 miliona do marta 2026. godine, što je znatno ispod prvobitno ciljanih 215 miliona, a tu projekciju je kompanija već nekoliko puta revidirala naniže.
Uprkos izazovima, izvršni direktor Michael O’Leary je blizu ostvarenja prava na akcijske opcije u vrijednosti oko 100 miliona eura, pod uslovom da cijena akcija kompanije ostane na nivou od 21 euro tokom 28 uzastopnih dana.
Akcije Ryanaira su nedavno zabilježile rast i iznad su 21 eura od 2. maja. U ponedjeljak ujutro su porasle za dodatna 3%, na 23 eura.
O’Leary je okrivio probleme u Boeingu za usporavanje rasta i naveo da je Ryanair dobio 29 aviona manje nego što je bilo planirano. Ipak, istakao je da kompanija “blisko sarađuje s američkim proizvođačem kako bi ubrzala isporuke”.
Ryanair je najveći Boeingov kupac u Evropi i već je više puta bio pogođen odlaganjima u realizaciji ambicioznih planova rasta, usljed krize u američkoj kompaniji koja se suočila sa štetnim štrajkom i usporila proizvodne linije radi poboljšanja proizvodnih procesa.
Ipak, O’Leary kaže da je “sve više uvjeren” da će Boeing isporučiti preostalih 29 aviona 737-8 za kratke letove “mnogo prije” ljeta 2026. godine, što bi omogućilo Ryanairu da “nadoknadi izgubljeni rast”. Dugoročno, Ryanair planira da prevozi 300 miliona putnika godišnje do 2034. godine.
“Mislim da Boeing konačno dublje ulazi u srž svojih problema,” kazao je O’Leary.
Međutim, cijeli sektor avio-industrije opterećen je tenzijama u trgovinskim odnosima između SAD-a i glavnih partnera. Kako je nedavno izvijestio Financial Times, Brisel planira da uvede carine na Boeingove avione kao dio prijetnje dodatnim mjerama ako trgovinski pregovori sa Vašingtonom propadnu.
O’Leary je izjavio da je Ryanair “u debati” sa Boeingom o tome ko će snositi troškove eventualnih carina.
“Naša pozicija je jasna – imamo fiksnu cijenu po ugovoru s Boeingom, i smatramo da su sve carine trošak proizvođača. Siguran sam da Boeing ima drugačije mišljenje,” rekao je O’Leary.
Jedna od opcija koju Ryanair i druge evropske avio-kompanije razmatraju jeste da primaju isporuke preko svojih podružnica van EU – u Ujedinjenom Kraljevstvu ili Švajcarskoj – kako bi pokušali da izbjegnu carine, dodao je.
Ryanair je prijavio neto profit od 1,6 milijardi eura za 12 mjeseci do marta 2025. godine, što predstavlja pad od 16% u odnosu na prethodnu godinu, ali se ipak nalazi na gornjoj granici očekivanja analitičara.
Kompanija pad profita pripisuje padu prosječnih cijena karata za 7%, zbog smanjenog broja rezervacija preko online turističkih agencija. Takođe je naveo i “pritisak na potrošnju” potrošača, kao i činjenicu da je Uskrs ove godine pao nakon kraja njihove fiskalne godine.
Mnoge velike online agencije su krajem 2023. godine iznenada prestale da prodaju Ryanair letove, nakon godina napetih odnosa i pravnih sporova. Od tada, Ryanair je potpisao nove sporazume sa mnogim agencijama za prodaju letova.
O’Leary je istakao da je potražnja za putovanjima tokom ljeta “robustna” i da su izgledi “snažni”, uz cijene karata koje su više nego prethodne godine.
Dodao je i da bi niže cijene nafte mogle pozitivno uticati na rezultate Ryanaira u naredne dvije godine.
Kompanija je u ponedjeljak najavila i otkup akcija u vrijednosti od 750 miliona eura.