Sindikat protiv koncesije: Aerodromi Crne Gore moraju ostati u državnim rukama
Reprezentativni sindikat AD Aerodromi Crne Gore (ACG) poručuje da davanje aerodroma pod koncesiju ugrožava nacionalne interese i razvoj države, uprkos istorijskim poslovnim rezultatima i dokazanoj sposobnosti kompanije da samostalno funkcioniše i raste.
Kao jedini reprezentativni sindikat u kompaniji AD “Aerodromi Crne Gore”, ovim putem želimo da na jasan i nedvosmislen način još jednom izrazimo svoj stav da je davanje u koncesiju Aerodroma Crne Gore – kao jednog od ključnih državnih resursa – štetno po nacionalne interese, ekonomsku nezavisnost i budući razvoj zemlje, saopštio je sindikat kompanije.
“Naš prethodno zauzet i iznesen stav ima apsolutno utemeljenje kako u ekonomskom i finansijskom, tako i u strateškom smislu, imajući u vidu značaj aerodroma za turizam – stratešku granu razvoja Crne Gore”, dodaje se.
I ekonomskom laiku, kako ističu, mora biti jasno da su Aerodromi Crne Gore profitabilna državna kompanija, “sa stabilnim poslovanjem i značajnim potencijalom za dalji rast i modernizaciju”.
“Smatramo da su upravo finansijski rezultati poslovanja – koji su egzaktni i lako provjerljivi – dokaz da je naša kompanija sposobna da se razvija bez promjene statusa, uredno vraćajući prethodno obezbijeđena kreditna sredstva, koja su i preduslov za modernizaciju i proširivanje kapaciteta”, navodi se u saopštenju.
Ističu da u prilog tome govore i rezultati poslovanja u 2025. godini.
“Naime, od 1. januara do 31. jula ove godine, Aerodromi Crne Gore opslužili su čak 1.700.000 putnika, što predstavlja istorijski maksimum za taj period. U poređenju sa istim periodom 2024. godine, riječ je o rastu od 7%, dok je u odnosu na rekordnu 2019. zabilježen rast od čak 20%”, navode.
Kažu i da su aerodromi zabilježili 16.811 aviooperacija, što je 5% više nego prošle godine i 3% više nego u 2019.
“Tokom ljetnje sezone, imamo do 50 aktivnih linija iz Tivta i 45 iz Podgorice, a izvjesno je da će Aerodromi Crne Gore po prvi put od osnivanja premašiti tri miliona putnika na godišnjem nivou. Ove rezultate zaposleni na aerodromima u Podgorici i Tivtu ostvarili su u gotovo nemogućim uslovima, budući da su administrativni i infrastrukturni kapaciteti odavno dostigli svoj maksimum. Ipak, predanim radom u operativnim službama i administraciji, dokazali su da mogu efikasno i odgovorno upravljati ovim složenim sistemom”, navodi se u saopštenju.
“Sve ove činjenice i rezultati nedvosmisleno potvrđuju da Crna Gora ima profesionalne kapacitete da uspješno upravlja sopstvenim resursima i potencijalima. Uvjereni smo da će aktuelna vlast i pojedinci na pozicijama odlučivanja donijeti jedinu moguću i razumnu odluku – a to je da AD Aerodromi Crne Gore ostanu u državnom vlasništvu”, zaključuje aerodromski sindikat.


