Cijene nafte snažno porasle

Podijeli

Na svjetskim tržištima cijene nafte prošle sedmice su snažno porasle jer je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odlučila da povećaproizvodnju za manju količinu nego što se očekivalo.

Na londonskom tržištu cijena barela porasla je 2,9 odsto, na 75,55 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio gotovo 6 odsto, na 68,60 dolara.

Ovo poskupljenje može uticati i na maloprodajne cijene nafte i naftnih derivata u Crnoj Gori, čija se usklađivanja vrše svake dvije sedmice.

Cijele prošle sedmice cijene nafte su oscilirale u vrlo uskom rasponu, da bi u petak snažno porasle, nakon što su članice OPEC-a na sastanku u Beču jednoglasno dogovorile povećanje proizvodnje za otprilike milion barela dnevno, javlja Hina.

“Dogovorili smo povećanje od milion barela dnevno, kao što je bilo predloženo. Smatramo da će to zadovoljiti potrebe za naftom u drugom dijelu godine”, poručio je saudijski ministar energetike Khaled al-Faleh.

Od januara 2017, OPEC i grupa nezavisnih proizvođača na čelu s Rusijom smanjili su proizvodnju za 1,8 miliona barela dnevno kako bi ublažili neravnotežu između velike ponude i nedovoljno snažne potražnje, smanjili zalihe u svijetu i tako poduprli cijene.

Zahvaljujući tome, cijene nafte već godinu i po dana postupno rastu, pa su polovinom maja dostigle najviše nivoe u više od tri godine.

No, u posljednjih mjesec dana cijene su skliznule s tih nivoa upravo zbog toga što se očekivalo da će OPEC, po prvi put nakon 18 mjeseci, povećati proizvodnju.

No, povećanje je manje nego što se procjenjivalo. Naime, stvarno povećanje, kažu analitičari, neće biti milion barela dnevno nego otprilike 770.000 barela jer nekoliko zemalja, koje su u posljednje vrijeme zabilježile pad proizvodnje, vjerovatno neće uspjeti da ispune cjelokupne kvote, dok ostali proizvođači vjerovatno neće moći dovoljno povećati proizvodnju da bi ispunili tu prazninu.

„Ulagači su se plašili da će na tržište doći puno nove nafte, no to se neće dogoditi, barem ne za sada. Pričalo se o povećanju od oko 1,8 miliona barela dnevno, a moglo bi biti samo oko 600.000 barela”, kaže Džon Kilduf, partner u kompaniji Again Capital.

Podršku cijenama pruža i pad proizvodnje u krizom pogođenoj Venecueli i Libiji i rizik od smanjenja proizvodnje u Iranu, kao posljedica sankcija koje je toj zemlji nametnuo SAD.

Uz to, u SAD su prošle sedmice pale zalihe nafte, jer počinje sezona povećane potrošnje goriva, dok se proizvodnja drži na dosadašnjem, rekordnom nivou.

Ulagače je iznenadio i podatak koji je u petak objavila kompanija Baker Hughes, da je prošle sedmice broj naftnih postrojenja u SAD-u pao za jedan, na ukupno 862 postrojenja, ispod najvišeg nivoa od marta 2015. godine.

To je prvi pad broja tih postrojenja u posljednjih 12 sedmica, što znači da se ne očekuje značajniji rast proizvodnje u SAD.