EU protiv prodaje državljanstva zbog ruskih tajkuna
Zbog navale ruskog kapitala – ponekad i sumnjivog porijekla – opcija dodjele državljanstva zauzvrat investicija u osam evropskih država našla se pod lupom Evropske komisije.
Kako je Financial Timesu izjavila Věra Jourová, evropska komesarka za pravosuđe, Evropska komisija zatražiće od članica koje imaju takvu opciju postroženu proceduru dodjele državljanstva.
“Nemamo ovlašćenje da zabranimo takve prakse, ali imamo obavezu da uvedemo visoke zahtjeve kako bi članice bile opreznije”, pojasnila je Jourová, prenosi Poslovni dnevnik.
Dodala je da u slučaju bilo kakve sumnje da iza zahtjeva za dodjelu državljanstva stoji sumnjivi kapital, zahtjev mora biti odbijen.
“Kupiti državljanstvo” može se u osam država EU-a – Austriji, Kipru, Grčkoj, Latviji, Litvaniji, Mađarskoj, Malti i Portugalu.
Ukoliko investitor iz neke države van EU želi uložiti u nekretnine ili obveznice tih država, može tražiti da mu se dodijeli državljanstvo.
Brisel shvata da u tom slučaju takvi investitori dobivaju mogućnost slobodnog kretanja unutar šengenskog prostora te je takva opcija podložna i zloupotrebama. Takva strahovanja posebno vrijede u kiparskom i malteškom slučaju, omiljenim destinacijama ruskih investitora.
Na primjer, malteško državljanstvo se može dobiti pod uslovom ulaganja najmanje 650.000 eura u razvojni fond te ostrvske države, kupovine i najma nekretnina ili kupovine dionica ili obveznica za najmanje 150.000 eura.
Program je započeo 2014. godine, a prema podacima malteške vlade rezultirao je sa približno 700 investitora – novopečenih Maltežana – koji su zemlji donijeli 590 miliona eura kapitala.
“Treba zabrinuti kada ruski državljanin koji je cijeli život radio na poziciji srednje i visoko rangiranog menadžera odjednom ima novac za kupovinu državljanstva na Malti”, izjavila je Věra Jourová.
“Želimo da članice rade dubinsko snimanje takvih zahtjeva i onemoguće kriminalcima ulazak u Evropu kako bi imali jednaka prava kao i ljudi koji su tu već godinama, zaposleni su, plaćaju poreze i moraju čekati na odobrenje državljanstva”, dodala je.
Kao dio širih napora suzbijanja pranja novca, Evropska komisija će na jesen objaviti izvještaj u kojem će opcija kupovine državljanstva biti ocijenjena kao nedovoljno restriktivna u pogledu provjere porijekla kapitala.
Prema izvještaju Transparency Internationala, kupovina državljanstva predstavlja “glavni korupcijski rizik” u EU. Međutim, briselska “kuka i motika” se na tu opciju podigla uprkos Eurostatovom podatku da je od 994.800 dodijeljenih državljanstva u cijeloj Evropskoj uniji u 2016. godini, samo njih 0,1 odsto dodijeljeno na osnovu investicione opcije.