Kad se politika umiješa u biznis…

Podijeli

Izjava albanskog premijera Edija Rame da se protivi tome da Telekom Albanija bude prodat Telekomu Srbija, iako je ta kompanija, preko svoje crnogorske firme M:tel dala najpovoljniju ponudu na tenderu, predstavlja miješanje politike u funkcionisanje slobodnog tržišta te je zbog toga potpuno neprihvatljiva, smatra stručna javnost u Srbiji.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savič ističe za Danas da slobodno tržište funkcioniše samo u idealnim uslovima ali kada god dođe do neke krizne situacije političari se miješaju i mehanizme njegovog funkcionisanja.

“Imali smo taj primjer kada je počela svetska ekonomska kriza prije desetak godina. Tada su razvijene zemlje kršeći sva tržišna pravila pumpale novac u određene firme ne bi li ih spasle propadanja. Sada pak imamo slučaj da se Rama miješa u funkcinisanje slobodnog tržišta proklamujući da Telekom Srbije nikako ne smije da postane vlasnik Telekoma Albanija. Sasvim je jasno da on to radi da bi pridobio naklonost birača, odnosno da stiče jeftine političke poene na račun te izjave a koja definitivno predstavlja miješanje politike u ekonomska pitanja”, navodi sagovornik beogradskog lista.

On dodaje da je Ramin stav paradoksalan, apsurdan i nelogičan, jer vlasnik tamošnjeg Telekoma nije albanska država već njemački poslodavac.

“Šta ako vlasnik njemačkog većinskog kapitala prihvati tendersku ponudu Srbije koja je najpovoljnija. Kako onda Edi Rama misli da spriječi tu prodaju i na osnovu kojih mehanizama? Takođe, u slučaju da Deutsche telekom ipak prihvati sugestije Tirane po ovom pitanju, Srbija dobro treba da se zamisli da li joj je Njemačka iskren prijatelj ili ne”, ističe Savić.

On dodaje da s obzirom na cjelokupnu situaciju Srbija treba da odustane od kupovine Telekoma Albanije.

“Čak i da Deutsche Telekom ne uvaži Ramin zahtjev, postavlja se pitanje da li je moguće da kompanija uspješno posluje na tržištu u drugoj zemlji ako je tamošnja vlada ne prihvata. Odgovor je naravno da je to nemoguće, albanska država bi legalno na niz načina mogla da optereti poslovanje Telekoma Srbija kao vlasnika albanskog telekoma i onemogući mu normalan rad i profitabilno poslovanje. Stoga je za Telekom Srbije poslije ovakvog stava zvanične Tirane najbolje da odustane od kupovine Telekoma Albanija jer bi to našoj kompaniji nanijelo samo štetu” objašnjava Savić.

On dodaje da bi u slučaju da je država Srbija osporila pravo firmi iz druge zemlje kupovinu domaćeg preduzeća moćne zemlje koje kreiraju globalnu politiku već protestovale što dolazi do kršenja postulata slobodne trgovine i tržišnih principa.

Miješanje politike neodrživo

Ekspert za strana ulaganja Mahmud Bušatlija takođe smatra da je riječ o miješanju politike u ekonomska pitanja te da je takvo ponašanje pored toga što je neodgovorno i nepravilno u pravnom smislu i neodrživo.

“Uvjeren sam da, ako kupovina propadne a Telekom Srbiji uloži žalbu pred međunarodnom arbitražom, bez problema bi dobio taj slučaj u svoju korist. Na tenderu mogu da se propišu uslovi koji eliminišu neku kompaniju pa čak i da ona dolazi iz određene zemlje. Ali da se prihvati učešće na tenderu jedne kompanije a poslije se kaže ne može ona da bude kupac iako daje najbolju ponudu potpuno je neodrživo. Sasvim je jasno da je riječ o uplitanju politike u funkcionisanje slobodnog tržišta što je naravno loše i nepravilno. Toga je bilo i ranije i slično su radile i Slovenija i Hrvatska prema srpskim firmama. Šta bu pak bilo da Srbija zabranjuje albanskoj kompaniji da učestvuje na tenderima na našim prostorima zavisilo bi direktno od dnevnopolitičkih interesa. Drugim riječima, ako bi Srbija bila tada na tapetu bilo bi rečeno da se ponaša suprotno tržišnoj privredi. Ako bi situacija bila drugačija ćutalo bi se o tome”, ističe Bušatlija.

Podsjećanja radi, Rasim LJajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije izjavio je da je reakcija albanske vlade koja se protivi da Telekom Srbija preuzme Telekom Albanija skandalozna.

Prema njegovim riječima, Telekom Albanija nije u državnom vlasništvu, ali da bi izjava premijera Albanije Edija Rame da Telekom Srbija nije „preferencija“ albanske Vlade bila skandalozna i da je to slučaj.

Inače, nije neuobičajeno da vlasti jedne zemlje onemoguće ekonomsko poslovanje firmama iz inostranstva a u takvim situacijama je uvijek u pitanju upliv politike. Primjera radi, 2017. godine Trampova administracija je zabranila uvoz proizvoda kineske kompanije ZTE u Sjedinjene Američke Države zbog navodne prodaje svoje opreme Iranu i Sjevernoj Koreji prema kojima je Vašington uveo sankcije a slično je kada je riječ i ZTE postupila Australija koja je zabranila uvoz robe koju proizvodi u zemlju jer ona navodno omogućava hakerske napade iza kojih stoji Kina. Druga kineska kompanija Huawei je pod istragom u SAD pod sličnim optužbama na račun ZTE.