Banke dobile stroža pravila protiv pranja novca

Podijeli

Novim pravilnicima o indikatorima i smjernicama za prepoznavanje i sprečavanje pranja novca povećane su obaveze crnogorskim bankama da prate i analiziraju transakcije klijenata iz visokorizičnih zemalja i ofšor zona, kao i one povezane sa virtuelnim valutama, elektronskim transferima i trgovinom valuta, kazao je u intervjuu za “Vijesti” generalni sekretar Udruženja banaka Crne Gore, Branislav Pejaković.

Da li su ovi novi i dopunjeni pravilnici donijeti da bi se poštovale nove direktive EU protiv pranja novca i finansiranja terorizma? Koje sve transakcije će sada biti pod lupom nadležnih službi? Koje su najznačajnije novine u odnosu na dosadašnje norme?

Zakonska regulativa u Crnoj Gori iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma je harmonizovana sa relevantnim propisima iz ove oblasti i prati preporuke međunarodnih institucija. Inovirani standardi i obaveze koje proističu iz IV Direktive i 40 novih preporuka FATF-a (Međudržavne organizacije za borbu protiv pranja novca), postavljaju složenije zahtjeve prema sistemima spečavanja pranja novca i finansiranja terorizma zemalja članica Savjeta Evrope. Kao sredstvo za utvrđivanje osnova sumnje su liste indikatora koje je donijela Uprava ili koje su obveznici utvrdili internim procedurama i pravilnicima. Kontrolu primjene ovih pravila, procedura i indikatora, prilikom ocjene osnova sumnje od strane ovlašćenih lica banaka, te dostavljanja izvještaja Upravi za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma (USPNFT), vrši Centralna banka Crne Gore kao nadzorni organ. Što se tiče banaka, povećavaju se obaveze produbljene analize klijenata iz visokorizičnih zemalja, kao i pojačana analiza transakcija koje se obavljaju korišćenjem novih tehnologija (elektronski transferi, virtualne valute isl.) odnosno uvedeni su novi indikatori rizika u trgovanju virtualnim valutama i trgovini preko platformi za trgovinu valutama (FOREX platforme). Najznačajniji novi indikatori se odnose na rizik poslovanja sa tkz. ofšor zonama, kao i zemljama koje ne primjenjuju u potpunosti međunarodne standarde u sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma. USPNFT je značajno povećala broj svojih incijativa, tj. obavještenja upućenih prema drugim nadležnim organima koja ukazuju na sumnju u pranje novca ili finansiranje terorizma, odnosno na druga krivična djela koja se gone po službenoj dužnosti.

Akcionim planom je definisano kontinuirano unapređenje normativno-pravnog okvira, administrativnih i materijalno-tehničkih kapaciteta relevantnih državnih organa;

Kome banke dostavljaju podatke koji se od njih traže ovim pravilnicima?

Ovdje nema nekih novina, Uprava za sprečavanje pranja novca se obavještava o gotovinskim transakcijama iznad limita, ali i o svim sumnjivim transakcijama i klijentima. Dostavljanje podataka se vrši na zaštićen elektronski način, a banke poštuju usvojene procedure, zadate rokove u dostavljanju izvještaja.

Opširnije na portalu Vijesti