Mladi i lične finansije ‒ na šta treba obratiti pažnju

Podijeli

Ulaskom u dvadesete otvaramo novo životno poglavlje naslovljeno „Uvod u svijet odraslih”. Njegove stranice su pune bitnih događaja: fakultet, posao, napuštanje roditeljskog gnijezda, novi posao, kupovina sopstvenog stana… Iako su dvadesete ujedno i najzabavnije godine, suočavaju nas sa nizom odluka koje će oblikovati našu budućnost. Lične finansije su jedna od njih.

Razumijevanje vrijednosti novca i načina raspolaganja njime vještina je koju je neophodno usvojiti što je ranije moguće. Razmišljanje o ličnim finansijama može izgledati preuranjeno nekom ko je tek kročio u fakultetske vode i nema stabilan izvor prihoda, ali nije baš tako. I džeparac zahtijeva planiranje troškova, a što ranije to naučimo, veće su šanse da bolje raspolažemo zarađenim novcem u budućnosti. U ovom blog-postu podijelićemo pet bitnih savjeta o ličnim finansijama vama koji ste zakoračili u dvadesete.

Kreirajte mjesečni budžet

Pažljivo planiranje troškova vam omogućava jednostavnije planiranje štednje u tekućem mjesecu ili u bliskoj budućnosti.

Bilo da svoj mjesečni prihod dobijate u vidu plate, džeparca, honorara ili studentskog kredita, neophodno je da napravite plan njegove raspodjele. To je najjednostavnije uraditi kreiranjem tabele u Excelu ili se poslužiti starim dobrim alatom ‒ papirom i olovkom.

Počnite od fiksnih mjesečnih troškova: naknada za korišćenje studentskog doma, kirija, računi, kućne potrepštine… Sve za šta morate izdvojiti novac početkom novog mjeseca. Nakon toga ćete imati jasnu predstavu o preostaloj količini novca, te će vam i kreiranje plana raspolaganja ličnim finansijama biti mnogo jednostavnije. Kada upišete sve fiksne troškove, razmislite postoji li još nešto što vam je neophodno, pa i to dodajte na listu.

Mjesečni budžet vam pruža odličnu evidenciju raspodjele prihoda. Čak i ako su u pitanju manji iznosi, džeparac ili honorar, imaćete mnogo jasniju sliku o svojoj potrošnji. Osim toga, kreiranje budžeta i planiranje troškova omogućava vam jednostavnije planiranje štednje u tekućem mjesecu ili u bliskoj budućnosti.

Kontrolišite potrošnju

Svima nam se nekada desilo da u prolazu ugledamo stvar koja nam se svidi i gotovo mahinalno uzimamo novčanik. Zaboravljamo na lični budžet, potiskujemo misao da sad baš i nije trenutak u kom to možemo priuštiti i hitamo ka kasi. Iako je sasvim u redu ponekad sebe „častiti” i nagraditi se nečim što će nas u tom trenutku usrećiti, uvijek treba imati na umu kontrolu lične potrošnje.

Zbog čega je kontrola potrošnje bitna kada je riječ o ličnim finansijama? Prvenstveno, povećavate šanse da izbjegnete neprijatni momenat kada shvatite da vam preostala količina novca na računu neće biti dovoljna do kraja mjeseca. U toj situaciji ćete vjerovatno pribjeći pozajmicama koje ćete vratiti od narednog priliva novca i upasti u začarani krug. Kontrola potrošnje vam omogućava ne samo da izbjegnete slične situacije, već i da uštedite određeni iznos. Ma koliko se taj iznos činio malim, ukoliko se budete pridržavali ovog plana, na dug rok će vam se i te kako isplatiti.

Štedite (čak i onda kada mislite da to nije moguće)

Svi smo se nekada našli u situaciji da nam prihodi jedva pokrivaju mjesečne troškove i da je, u tom trenutku, štednja nezamisliva. Da ne pominjemo da život u dvadesetim podrazumijeva izlaske, putovanja, koncerte… Sve to košta. Pa ipak, razmislite još jednom: Da li je zaista nemoguće izdvojiti određeni, pa i simboličan iznos, koji će ići u „kasicu-prasicu”?

Štednja se, na dug rok, uvijek isplati. Bez obzira na to koliki su početni iznosi, krajnji rezultat je ono čemu stremite. Kada se odlučite na štednju, uvijek je dobro imati neki cilj. Putovanje, kupovina automobila, početni ulog za kupovinu stana… Na taj način, biće vam mnogo lakše da kažete „ne” impulsivnim kupovinama i taj novac stavite na štedni račun. Nije lako, ali zadovoljstvo kada ispunite zacrtani cilj biće nemjerljivo.

Ukoliko je moguće, pokušajte da primijenite opšteprihvaćeni model štednje, koji kaže sljedeće: 50% svog dohotka trošite na stvari koje su vam neophodne; 30% dohotka na stvari koje želite; preostalih 20% prebacite na štednju.

Istražite dodatne izvore prihoda
Nemojte se ograničavati na jedan izvor prihoda. Ako studirate i živite od džeparca ili studentskog kredita, istražite dodatne opcije. Mentorišite nekog iz predmeta koji vam dobro idu; potražite honorarni posao sa fleksibilnim radnim vremenom i brojem sati koji odgovara obavezama na fakultetu. Opcije postoje! Sa navršenih 18 godina i ličnom kartom možete otvoriti račun u poslovnici naše banke. Uz račun dobijate i potpuno besplatnu Mastercard karticu, kojom novac možete podizati besplatno sa bankomata Erste banke u Crnoj Gori i zemljama regiona.

Cijeli tekst pročitajte na Erste blogu