Najavljeno spajanje dva najveća svjetska brodogradilišta
Najveći svjetski brodogradilac Hyundai Heavy Industries postigao je s južnokorejskom vladom sporazum o preuzimanju većinskog udjela u drugom po veličini brodogradilištu svijeta Daewoou, objavio je u četvrtak Seul.
Južna Koreja matična je zemlja tri vodeća svjetska brodogradioca – Hyudaija, Daewooa i Samsung Heavyja.
Proteklih godina sektor se našao u ogromnim problemima zbog prevelikih kapaciteta i naglog pada cijena brodova.
U posebno je teškoj situaciji Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering kojem je južnokorejska vlada u više navrata priticala u pomoć, ubrizgavši u kompaniju nekoliko milijardi dolara.
Hyundai Heavy je objavio da je prošlu godinu zaključio s neto gubitkom od 633 milijarde wona (569 miliona dolara) zbog viših cijena čelika i slabije potražnje.
Južnokorejska državna razvojna banka (KDB) objavila je da će Hyundai preuzeti njen 55,7-postotni udio u Daewoou, prenosi Poslovni dnevnik.
Hyundai neće platiti udio u Daewoou u novcu već će podijeliti svoje poslovanje i izdati Daewooove dionice u vlasništvu KDB-a u sklopu nove holding kompanje koja će biti vlasnik Daewooa i većine Hyundaijeva poslovanja.
Povezivanje dva brodogradilišta ublažiće konkurenciju i višak kapaciteta koji pritiskaju cijene brodova, kazao je na konferenciji za novinare predsjednik uprave KDB-a Li Kong-Gul.
Transakcija će “poboljšati bazičnu konkurentnost Daewooa” u kontekstu sve veće prijetnje koju im predstavljaju novi tržišni akteri sa sjedištem u Kini i Singapuru, dodao je Li.
Napomenuo je i kako će pribavljanje dozvola nadležnih regulatora u više zemalja trajati nekoliko mjeseci, ustvrdivši ujedno da 21,2-postotni tržišni udio nove kompanije neće štetiti interesima klijenata.
Daewoo će takođe od razvojne banke i Hyundaija dobiti 2.500 milijardi vona radi podrške likvidnosti, stoji u Hyundaijevom podnesku Hongkonškoj berzi.
Sporazum bi trebalo da učvrsti vodeću poziciju Hyundai Heavya u brodograđevnom sektoru, s udjelom u globalnom tržištu većem od 20 odsto.
Transakcija bi mogla biti realizovana ako Samsung Heavy ne dostavi bolju ponudu, rekli su predstavnici KDB-a. Konačna odluka očekuje se u martu.
“Velika trojka” brodogradilaca nekad je bila glavni pokretač ekonomije Južne Koreje koje uveliko zavisi od izvoza i jedanaesto je u svijetu po vrijednosti. Iz godine u godinu proizvodili su ogromne teretne brodove, tankere i naftne platforme za brodarske kompanije i energetske divove iz cijelog svijeta.
Potom su dugotrajno radzoblje pada cijena nafte i usporavanje svjetske ekonomije prigušili potražnju za tankerima i kontejnerskim brodovima, a višak kapaciteta, suparništvo u regionu i konkurencija jeftinijih kineskih brodogradilaca stisnuli su profitne marže, tumači AFP.