Od tržišta EU najveću korist ima zemlja koja nije članica

Podijeli

Ugledna njemačka zadužbina Bertelsmann objavila je da prosječan Evropljanin ostvaruje 840 eura godišnje dodatnog prihoda zahvaljujući ujedinjenom tržištu EU, ali da najveću korist ima Švajcarska, iako formalno nije članica Evropske unije.

U toj zemlji, koja je uključena u Šengensku zonu i u Evropsko jedinstveno tržište na osnovu bilateralnih sporazuma, prosječan dodatni prihod od zajedničkog tržišta Unije iznosi 2914 eura, a slijede Luksemburg sa 2800 eura i Irska sa 1900 eura dodatnog prihoda.

Istraživanje Bertelsmann-a je pored 28 članica EU obuhvatilo i Švajcarsku, Island i Norvešku, države koje su dio Evropskog ekonomskog prostora, a računica u posmatranim zemljama se zasniva na podacima o izvozu, njihovom BDP-u, prihodima i rashodima pravnih lica, profitima kompanija, kao i na uticaju slobodne trgovine unutar jedinstvenog evropskog tržišta na troškove života, standard građana, produktivnost u kompanijama i plate.

U izvještaju se zaključuje da su najveći dobitnici jedinstvenog evropskog tržišta male zemlje koje puno izvoze, odnosno čije su ekonomije takmičarski orijentisane upravo zbog ograničenih mogućnosti na nedovoljno velikim, sopstvenim tržištima. Takav primjer su Holandija i Austrija, za razliku od Španije, Portugala i Grčke koje imaju manje konkurentne privrede i ostvaruju dvostruko manji dodatni prihod od prosječnog na zajedničkom EU tržištu.

Njemačka, iako važi za najjaču evropsku ekonomiju, sa 1084 eura dodatnog prihoda zaostaje za Švajcarskom, Luksemburgom i Irskom, što se tumači značajnim ekonomskim razlikama među regionima unutar te države. Naime, autori izvještaja su posebno razmatrali i dodatne prihode jedinstvenog evropskog tržišta u 250 regiona Evropskog ekonomskog prostora. Zanimljivo je da i na toj listi vode regioni koji ili nijesu, ili najvjerovatnije više neće biti formalno u EU – Cirih sa 3590 eura i zapadni London sa 2700 eura dodatnih prihoda.

Studija upozorava na značajne regionalne razlike unutar većine članica EU, pa u Sloveniji, na primjer, zapadni region ima 301 euro veći dodatni prihod od EU tržišta nego istočni, a slične razlike su prisutne i u Mađarskoj i u Austriji.